In 1816 werd de keur tegen 'Hooybroei' vernieuwd en er werd een nieuw reglement voor de Hooystekers opgesteld. De gemeente werd verdeeld in vier wijken: het dorp, de Woude, Schermer en Starnmeer. Driemaal om de veertien dagen moeten zij in iedere hooitijd met hun pijlijzers de klampen of hooibergen keuren ter voorkoming van brand. Onwilligheid of nalatigheid wordt bestraft met ƒ12,- boete. Ook bij hooibroei buiten de hooitijd moeten de stekers gehaald worden. Het loon der hooistekers werd op 4 stuivers per 5000 pond hooi gesteld bij iedere hooihouder. En er zijn voor iedere wijk twee man aangesteld. Dit reglement is op een of andere manier in de vergetelheid geraakt, want op 7 juli 1852 stelt de raad de verordening 'op den hooibouw' in de gemeente Akersloot vast. De raad had hiervoor meerdere malen kenbaar gemaakt aan Burgemeester en Wethouders, dat ze graag een reglement of verordening wilde zien op de surveillance van het aangeklampte of op een andere manier opgeslagen hooi. Overigens hebben de meeste gemeenten in Noord-Holland in die jaren de verordening op de hooibouw vernieuwd of aangepast. Burgemeester en Wethouders hebben zich hier enkele dagen mee bezig gehouden en kwamen met onderstaande verordening, die uit negen artikelen bestond. Na enkele wijzigingen werd de verordening tijdens de gemeenteraadsvergadering van 7 juli 1852 vastgesteld. Opvallend is dat de wijk Westwoude (het eiland de Woude) nu niet apart wordt benoemd terwijl dat in 1816 nog wel het geval was. De wijk Oostwoude die veel kleiner in oppervlakte is, wordt wel apart genoemd. En voor 1852 werden de Starnmeer Oostwoude ook vaak door de zelfde hooistekers gecontroleerd. De hoogte van de boete blijft echter net als in 1816 nog steeds twaalf gulden; vermoedelijk is dit letterlijk overgenomen uit de keur van 1816. Verordening op den hooibouw In de gemeente Akersloot A.rt. 1 Er gullen in de gehele uitgestrektheid deger gemeente ges personen bestaan onder de benaming van hooistekers dege worden door het plaatselijke bestuur aangesteld en gullen ieder in de hun daar toe aan te wijgen wijken het toegigt houden over het broejen van het hooi. Gemelde personen gullen ten koste van de gemeente worden voorgien van behoorlijken ijgers met de daartoe vereischt wordende gereedschappen. 79

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 81