Beschouwing van de Akerslootse keuren en verordeningen uit 1825. (behorende bij het artikel De keuren uit 1825 regelen nog een paar andere zaken die belangrijk zijn voor de dorpsbewoners. Keur tegen hetRdetsnijden op onbehoorlijke tijden tot conservatie der Rietschoten aan de polder Dijken in of aan de Tangemeer Art. 1 Tot behoud en conservatie der Teen en Buitenglooijing aan de Dijken belend met de Tangemeer onder de%e gemeente resorterende, gullen de Raetschoten noch geheel noch gedeeltelijk mogen worden gesneden of afgeschoren, dan alleen tusschen den Vijftienden Maart en den vijftienden April van ieder jaar. Art. 2 Het gesneden Riet %al niet langer aan den Dijk of in de Rdetdergen mogen blijven liggen dan van den vijftienden Maart tot aan den Ter sten Mei van ieder Jaar, als wanneer hetzelve overal t(al moeten gijn weggehaald, ten einde den groei en aanwas van het Jonge riet te bevorderen. Deze artikelen maken duidelijk hoe belangrijk de rietdergen langs de dijken vroeger waren. Er groeide vermoedelijk veel meer riet dan nu nog het geval is. Deze rietvelden braken de golfslag en voorkwamen dat er veel afslag ontstond aan de dijken, (de meer was waarschijnlijk op veel plekken ook veel ondieper) In onze tijd worden de dijken voornamelijk beschermd door de stenen en het puin dat er tegen is gestort. Opmerkelijk is dat er gesproken wordt van de Langemeer. Zo'n 200 jaar later heeft iedereen het over het Alkmaardermeer. En ook bijzonder, er staat de en niet het Langemeer. Ook nu hebben Akersloters het over de meer. Dan is er een keur op het houden van Hanen, Hennen, Ganzen en Eenden. Op het eerste gezicht 75

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 77