Die maandagochtend voor dag en dauw, en 'pikkie' donker, kom ik aanlopen en zie het meisje staan. Ik begroet haar en geef haar een dikke pakkerd. Maar wat denk je, het was een ander! Nu je begrijpt deze stommiteit passeerde jaren later tijdens mijn 40 jarig dienstverband bij Hoogovens nog eens de revu in de speech van één van mijn collega's. Werkplek Garage-Zuid: Yloogovenscollega en Freek Struijf, samen aan de klus. Ik vertelde Gerrit Kuis dat ik met 3 bunder land zat, dat mijn moeder voor de zes koeien huurde van de hervormde kerk. Hij heeft toen meegeholpen om via de officiële pachtwet vee in te scharen. Deed je dit niet via de officiële weg dan had je direct een advocaat op de stoep. Het landwerk verrichtte ik. Op Hoogovens vertelde ik weieens wat over de werkzaamheden die ik naast mijn baan op Hoogovens verrichte. Op een keer kwamen mijn collega's mij helpen met heinen, het schonen van de sloten, en gingen daarna even bij moeder Struijf buurten, want door de verhalen die ik op mijn werk vertelde, waren ze ontzettend benieuwd naar haar. De dominee kwam op een dag bij mijn moeder en zei: "I Pouw Struijf ik keer u uit, hetgeen dat u verdient op het land". Nou wil het geval dat het land door de dominee al was toegezegd aan een ander, hij had het eigenlijk al verdeeld. Toen mijn moeder mij dit vertelde, zei ik tegen haar: Zolang u leeft, hoeft u niet ww hand op te houden". Ik ging naar de dominee en vertelde hem dat het niet doorging, vervolgens moest mijn moeder huurverlenging aanvragen. Dit was in 1965 en moeder kreeg bij nader inzien geen huurverlenging. Ik ging naar Vader Kuis en vertelde hem het hele verhaal. Hij heeft het aangevochten via het pachtgerecht in Alkmaar, maar daar zat familie van de dominee in, dus we kregen geen verlenging. Vervolgens tekende de advocaat van Kuis, Kees Smal, beroep aan en we gingen naar het hoger pachtgerechtshof in Arnhem. 26

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 28