een chauffeur, die bij het laboratorium gedestilleerd water in manden kwam brengen, dat hij bij de PEN ophaalde. De chauffeur woonde in Uitgeest en er was tussen ons direct een klik. Hij werkte bij de afdeling Garage Zuid van de Hoogovens en ik mocht met hem mee om daar een kijkje te nemen. Er stonden 20 vrachtauto's en 30 luxe wagens, grote Amerikanen (auto's), dodges en fords. Mijn reactie was: "Jee, wat een grote auto's hebben jullie, kan ik hier niet werken, want ik wil eigenlijk automonteur worden Hij beloofde mij het voor me te regelen, want hij wist dat een medewerker, die daar op dat moment werkte, in militaire dienst moest. En zo kreeg ik de mogelijkheid om daar te komen, maar onder één voorwaarde: ik moest wel mijn diploma halen via de ambachtsschool. Zo gezegd, zo gedaan, ik heb 5 jaar avondschool gevolgd en daarna mijn 2e monteurs Bovag diploma gehaald. jcj4(j; Op een winterdag ging ik 's morgens rond 06.00 uur op klompen naar Freek Struijj op de kermis Scheveningen waar ik het toelatingsexamen moest doen. Ik was heel vroeg op school en de stoker die de kachel aanmaakte, maakte de deur voor me open en vroeg: 'Wat moet jij hier?" Ik antwoordde: "Ik moet examen doen, maar ik vrees het ergste, ik heb weinig onderwijs gehad in de oorlog. Later sprak ik hem, hij had een goed woordje voor me gedaan met als resultaat dat ik het examen had gehaald. Ik begon bij Garage-Zuid om 07.00 uur en werkte tot een uur of 16.00. Later kreeg Garage-Zuid ook solexen, bromfietsen en motorfietsen onder beheer. De ziekencontroleurs reden op motorfietsen naar zieke medewerkers voor een controlebezoek. Onder de medewerkers van Garage Zuid was geen belangstelling om deze voertuigen te onderhouden, maar ik vond het te gek. Ook de daar in onderhoud zijnde bakfietsen repareerde ik. De brandblusapparaten gingen met de bakfiets naar de gebouwen op het terrein. Ik had bij Garage-Zuid een eigen stalletje voor het onderhoudswerk en daar werd door de klant goed gebruik van gemaakt, ik had het dus elke dag druk. Lekke banden met bagger en erts, dan eerst naar de wasplaats om het voertuig schoon te spuiten. Ik heb daar een prachtige tijd gehad. In 1948 kreeg mijn vader vliegende tering en overleed binnen drie weken. Ik was toen 16 jaar. Mijn moeder was een schat, maar eentje van weinig woorden. Zij ging 23

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 25