verbonden, dit tegen 'para's en 'gliders' (vliegtuigen die gesleept werden door gemotoriseerde vliegtuigen). Veel palen werden in de winter van '44 op '45 door burgers weggehaald, het hout werd verstookt in de noodkacheltjes om eten op klaar te maken. Tijdens de oorlog was geheel Den Helder geëvacueerd. Ook een zekere meneer Forrer, die duikinstructeur was bij de Marine. Hij gaf ons, de schoolkinderen, zwemles in het Alkmaarder meer, achter het bedrijf van de firma Dil. In de winter van 1943, het had gevroren, schaatste ik op de kromme sloot en bij de driesprong (links ging je naar de Sluis en rechtsaf naar het Overdie) schaatste ik over het middengedeelte, dat sneeuwvrij was. Opeens zag ik een hand onder het ijs. Wat bleek, onder het ijs lag een Duitse soldaat, die door zijn hoofd was geschoten en daar was gedumpt. Wie had ooit gedacht dat zijn hand omhoog zou komen als het ging vriezen. 21 Ouderlijk huis familie Gerrit Struijf (2e huis van links) nu Dorpstraat nr. 7 Jaren later raken Freek en Sien, tijdens een fietstochtje door Urk, aan de praat met een man uit Emmeloord, die tijdens de oorlogsjaren in Ummen had gewoond. Toen Freek en die man het verhaal van de Duitse soldaat ophaalden, riep de man gijn vrouw, want hij had tot die tijd gijn vrouw niet kunnen overtuigen dat het verhaal op waarheid beruste. Door de ontmoeting met Freek werd het verhaal bevestigd. Ik woonde dus naast de garage van Roemer en ik kreeg op zeer jonge leeftijd al belangstelling voor het sleutelen aan bromfietsen en motoren. Dit werd al snel mijn hobby. Toen ik 14 jaar was kwam ik van de lagere school en kon ik bij de familie Roemer (de buurman) werken als knecht, ik verdiende fl. 5,00 per week. De familie Roemer woonde boven de zaak en als er een klant kwam om te tanken, zag ik dat meestal eerder vanuit ons raam dan Roemer. Ik bediende dan de pomp en vulde de

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 23