1941: Freek Struijf op de lagere school 1943: Freek Struijf 10 jaar oud de schuur van Kraakman. We kregen drie uur les op een dag. Tijdens mijn lagere schooltijd was Maarten Meijer mijn vriend, hij was tevens mijn buurjongen en neef en woonde bij ons aan de overkant in een boerderij. Zijn vader, oom Jan Meijer, was getrouwd met een zuster van mijn moeder. Oom Jan had een paard, dat vond ik prachtig en ik hielp dan ook vaak mee met hooien en werkzaamheden op de boerderij. Maar in de oorlog moest hij zijn paard inleveren. Ik ging met hem mee naar Heemskerk waar hij het paard achterliet. Na de oorlog kocht oom Jan een jeep, hij ging daarmee om alsof het zijn paard was. In de Limmerkoog met zijn jeep het land op om te hooien, hij trok ook zijn kar ermee. Zijn zoon Maarten en ik mochten op het land ook rijden in de jeep. Op een dag in de oorlog kwam ik bij kapper Bosman vandaan en zag ik een vliegtuig tollen in de lucht en dacht dat gaat niet goed. Het vliegtuig kwam in brokken naar beneden. Piet de Geus die bij mij in de klas zat en ook een vriend van me was, vertelde dat het was neergestort en dat het grootste gedeelte in hun land aan de Schermerdijk was neergekomen. Piet had daar kruit gevonden en beweerde dat het niet kon branden, ik was het daar niet mee eens en vroeg of hij het mee naar school wilden nemen. Dus wij op school onder een afdakje op een muurtje proberen met lucifers, testen of het inderdaad niet kon branden. Nou het brandde inderdaad niet, maar met 10 lucifers wel, het ontplofte mijn wenkbrauwen en haar waren eraf geschroeid, dus ik met mijn hoofd onder de kraan op school. Als je van buiten het dorp kwam dan bleef je over op school of je ging mee met een vriendje. Als het mooi weer was dan liep je buiten. Ik had al een fiets en was altijd aan het donderjagen, zo ook bij de brug aan de Sluisweg (de A9 was er nog niet). Mijn vriend Maarten kon de 't' niet zeggen. Als hij tegen mij zei: "duf jij datdan ging ik door het lint, echt waar. Er was een brug tussen de boerderijen van Kaptein en Swart en in de polder waren houten palen geplaatst die 'kop tot kop' met elkaar waren Freek Struijf en neef Maarten Meijer 20

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 22