Graf Sergeant John Alexander Lamb waren zogenaamde 30 lbs fosforrubberbrandbommen, twee van de 48 die de Halifax aan boord had. Er was er één op de beschoeiing en één naast de schuur gevallen. Het vuur en de fosfor op de beschoeiing werden met één straal water vanaf de motorspuit het meer in gespoten en zo onschadelijk gemaakt. Anders ging het met het vuur dat de tweede bom naast de cementloods had veroorzaakt. Aanwezigen hadden het vuur toegedekt. Met vereende krachten werd de bedekking, wat dit was is onbekend, samen met de fosfor in kruiwagens geladen en in het meer onschadelijk gemaakt. De brand zat echter al achter het dubbele, met zaagsel gevulde houten schot, waardoor er een stuk van 10 vierkante meter moest worden afgebroken. Nadat de brand was geblust werd er voor de zekerheid een wacht bijgeplaatst van de vaste ploeg van de luchtbescherming. Om één uur kon de brandweer terug naar huis. Aanwezige brandweerlieden waren: Jan van der Eng, Jan Deijlen, Arie Terluin, Dirk Buur, Jaap Baltus, Piet Kerssens, Jan Jak commandant Bertus Kerssens. Bereikte het toestel deze keer de thuisbasis Holme-on- spalding Moor in Yorkshire nog veilig, enkele maanden later stortte het neer op 20 december 1943 na een bombardement op Frankfurt, in de Noordzee westelijk van Goerree. Het was één van de 41 bommenwerpers die die nacht verloren gingen. Geen van de bemanningsleden overleefde deze crash. Het lichaam van bemanningslid, Flight Sergeant John Alexander Lamb spoelde op 6 januari 1944 aan op het strand van Castricum. De navigator die diende bij de Royal New Zealand Air Force ligt begraven naast de dorpskerk in Castricum. De vermelding van de noodafworp in de notulen van brandweer Akersloot is tot nu toe de enige melding die in verband kan worden gebracht met het rapport dat is opgemaakt door de Engelse bemanning. Opgetekend door Ton Dekker Bron: - Notulen brandweer Akersloot 1936-1960 - Luchtoorlogdatabase Noord-Holland 1939-1945, Hans Nauta 17 k

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 19