zal blijven, zal door deskundige aanpak ook het ontwikkelingselement sterk gaan spreken". jffir In het uitleenreglement van toen staat o.a.: De hoofdbibliotheek is geopend gedurende door het bestuur nader vast te stellen tijden doch tenminste 6 uur per week, waaronder 1 avond. Voor een jaarlijkse contributie van f 4,— mag de lezer per keer één roman en één studieboek lenen. Voor een jaarlijks bedrag van f 1mag de lener per keer één studieboek lenen. Beneden de 18 jaar? Voor een jaarlijks bedrag van f 2,— mag per keer één ontspannings- en één ontwikkelingsboek geleend worden. Voor elk boek dat een lezer meer wil lenen wordt 10 cent gevraagd. De uitleentijd bedraagt 14 dagen. Indien in een gezin een besmettelijke ziekte uitbreekt (roodvonk, paratyphus etc.) dienen de boeken onmiddellijk ingepakt naar de bibliotheek gebracht te worden onder mededeling hiervan. Het bestuur houdt zich het recht voor de bibliotheek maximaal drie weken per jaar te sluiten. En het Modelstatuut, dat toen gebruikt werd, leert het volgende: "De via de bibliotheken ter beschikking te stellen lectuur dient een verantwoord ontspannend, algemeen opvoedend en/of vormend karakter te dragen. Alle moreel schadelijke op grove wijze kwetsende en/of tot ongehoorzaamheid aan de wetten opruiende lectuur wordt geweerd, evenals lectuur verboden of veroordeeld door of krachtens de kerkelijke Boekenwet, ongewenst in verband met de katholieke geloofs- en zedenleer of die aan de R.K. kerk vijandige strekking of geadviseerd door de R.K. PBC Noord- Holland en door een adviescommissie waarvan o.a. deel uitmaken een vertegenwoordiger van de niet-katholieke bevolking en een R.K. geestelijke, die overeenkomstig artikel 10 daartoe is benoemd. De vertegenwoordigers van de niet-katholieke bevolking hebben het recht in deze zaken het advies van de Algemene Provinciale Bibliotheekcentrale in te winnen. Het bestuur wordt terzijde gestaan door een R.K. geestelijke, die door de Bisschop van Haarlem in overleg met het bestuur wordt benoemd en ontslagen. Het bestuur benoemt een bibliothecaris, die onder verantwoordelijkheid van het bestuur is belast met de dagelijkse leiding van de bibliotheek. Hij kan een vergoeding of salaris ontvangen." 9

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 11