Veranderingen in bestuurlijke organisaties van de polders De val van de oude Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in 1795 en de daarop volgende Bataafse Republiek in 1810 brach ten zowel economisch als bestuurlijk grote veranderingen. Schout en schepenen werden na 1813 opgevolgd door een gemeentebestuur, dijkgraaf en heemraden. De verhoudingen werden in 1823 nog eens overduidelijk geaccentueerd, toen het gemeentebestuur als polderbe stuur van de jurisdictie (rechtsgebied) Akersloot, sedert onheuglijke jaren, zelf de superintendentie (toezicht op alle werken die uit de gemeentelijk kas werden betaald) ging bepalen. In 1854 kondigde het Provinciaal Bestuur een algemeen reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland af. Pas na 1870 kwam er verandering in de bestuurlijke organisatie van de polders. Gedeputeerde Staten voorzagen de Zwartedijkspolder van een bijzonder reglement van bestuur: Bestuur voor de waterschappen van Noord-Holland. In 1977 werd de Zwartedijkspolder opgenomen in een nieuw water schap 'Het Lange Rond'. 'Bewaaringe in een kiste' In 1765 stelde men regels op betreffende archiefzorg. Artikel 14 van het reglement bepaalde (Facsimile weergave): "De papieren tot de polders zaken gehoorende, en copie van de jaarlijkse rekening, sullen in een kiste met twee sloten op het dorps huijs bewaart worden en de eene sleutel sal zijn onder de bewaaringe van den dijkgraav en de ander onder de bewaaringe van de penningmeester De polderarchieven bestaande uit o.a. akten en notulen van Schout en Schepenen en overeenkomsten van gecommitteerden o.a. reke ningen van ontvang en uitgaaf, kwamen te berusten onder Schout en Schepenen als Dijkgraaf en Heemraden, opgeborgen in een kiste, met twee sloten afgesloten en bewaard in het raadhuisje van Aker sloot. Het bescheiden archief van de Zwartedijkerpolder is, nadat het medio 1980 werd geschoond, opgenomen in het Regionaal Archief in Alkmaar. Voor de navorser altijd de moeite waard.

De Groene Valck - Akersloot | 2011 | | pagina 76