Sociaal- economische positie Eeuwen achtereen, dus vanaf het ontstaan van de 'Swartedijckerpol- der', was de positie van boeren en molenaars in het poldertje weinig rooskleurig. Door sterke schommelingen in de conjunctuur was men economisch zeer kwetsbaar en was het afzetten van zuivelproducten en vlees bijzonder moeilijk. Niet alleen door economische kwellin gen, maar ook door het uitbreken van ziekten onder het vee, werden de veehouders in hun voortbestaan bedreigd. Zo volgde er van 1714 tot 1720 een desastreuse uitbraak van de pest onder het vee, waarbij een groot gedeelte van de veestapel bezweek. In 1744 was er opnieuw tegenslag voor veehouders toen de veestapel opnieuw door een ernstige ziekte werd aangetast. Het waren slechte jaren met weinig opbrengsten die tot 1756 duurden. De hoge pacht gelden konden niet meer worden opgebracht met als gevolg dat er weinig geld was voor onderhoud aan de dijken. Oorlogen en oor logsdreigingen o.a. de opstand 1568 -1648 (de tachtigjarige oorlog) zullen ook ongetwijfeld een negatieve invloed hebben gehad op alle ontwikkelingen in Akersloot en zijn polders. De Franse overheersing van 1795-1813, bestond eveneens uit jaren van onderdrukking en bittere armoede! Emsemble munten, stuivers uit de zeventien de-achttiende eeuw. Onvrede bij de boeren In 1870 was er in de 'Swartedijckerpolder' een grote verdeeldheid onder de boeren. Sommigen betaalden slechts halve polderlasten het geen leidde tot grote onvrede bij boeren die het volle pond moesten betalen. Waarom sommigen het voorrecht hadden van halve lasten is moeilijk en niet met zekerheid vast te stellen. Destijds werden bouw landen lager gewaardeerd dan weilanden en dat kan hebben geleid tot verschillen in de verponding (grondbelasting). Op 11 mei 1870 besloten de ingelanden en het gemeentebestuur om de omslag voor alle boeren gelijk te trekken en in het ontwerpre glement op te nemen. Het bewaard gebleven Verpondings- register van de 'Swartedijckerpolder', in het Regionaal Ar chief in Alkmaar, verraadt de erbarmelijke toestanden waarin boeren en molenaars verkeerden. Sommigen konden hun Verponding niet meer betalen en dreigden alles te ver liezen. Demografische ontwikkelingen in de 'Swarte dijckerpolder' fluctueerden in de loop van de achterlig gende eeuwen zeer sterk. Als gevolg van algemene eco nomische malaise na 1680 daalde het bevolkingsaantal tot het begin van de achttiende eeuw. 73

De Groene Valck - Akersloot | 2011 | | pagina 75