Schuilkerk in het buurtschap Lamoor Jacob Stenius Het buurtschap 'Lamoor' grenzend aan 'Swartedijckerpolder' had van 1593 tot 1633 tijdens de religieuze strijd tussen het protestan tisme en katholicisme, een schuilkerk/schuilschuur. De reformatie, de kerkhervorming in de zestiende eeuw, met als inspirator en grond legger Johannes Calvijn (Jean Cauvin geboren op 10 juli te Noyon Frankrijk, overleden op 27 mei 1564 te Genève) zorgde in 1536 voor een nieuwe christelijke stroming. Het protestantisme kreeg veel vol gelingen in Frankrijk, die uitwaaierden over West-Europa. De curie in Rome, de rooms-katholieke leiders, namen geen genoegen met de voor hun desastreuze ontwikkeling van het katholicisme ten gunste van het protestantisme. Godsdienstoorlogen waren het gevolg. Veel volgelingen van Calvijn de zogenaamde 'Hugenoten', werden geliquideerd, getuige de eerste moorden in Voicy (1563) en de bekende Bartholomeiisnacht in Pa rijs (1572). Het waren toen, hoe paradoxaal dan ook, de protestanten die in het geniep hun religieuze diensten hielden in schuilschuren. Gebukt onder de nieuwe wetten De nieuwe christelijke stroming sloeg over naar de Nederlanden en er ontstond er een diepe haat voor het katholicisme. Zo verbood men in 1585 officieel de rooms-katholieke bijeenkomsten. Daarbij werden de meeste R.K. kerken geconfisqueerd en hun kerkdiensten verbo den. Toentertijd waren de autoritaire dogma's ver verwijderd van de oecumenische gedachten en de geloofsvrijheid. Verdraagzaamheid van de Calvinisten tegenover andere gezindten, daarvan was weinig sprake. Slechts de haat regeerde en enige empathie of toenadering tot het katholicisme was destijds ondenkbaar, dus ook in Akersloot. De relatief kleine gemeenschap rooms-katholieken in ons dorp ging gebukt onder de nieuwe wetten. Het waren de nieuwe gezichten, aangewakkerd en opgehitst, die het oude geloof aanvielen en wilden verbeteren. Een verschrikkelijke periode van onrecht en geweld, ge paard gaande met plunderingen en vernielingen. Of namen de pro testanten wraak over wat hen zelf, tijdens de reformatie, in Frankrijk was overkomen? Nadat in 1585 het katholicisme officieel werd verboden, kwam Pas toor Jacob Stenius in 1631 naar Akersloot om de 'statie' te steunen, opnieuw inhoud te geven en de kerstening (mensen bekeren tot het 71

De Groene Valck - Akersloot | 2011 | | pagina 73