meesters om deze zaken te regelen en de stuivers bij elkaar te krijgen was een heidense klus. De kosten moesten worden omgeslagen over de ingelanden en dat verliep niet altijd vlekkeloos. Daarom stond de sloop van de molen in schrille tegenstelling tot de eeuwenlang gele verde inspanningen. Zijn verdwijning was/is een grote ontluistering van de bescheiden geschiedschrijving van de 'Swarterdijckerpolder'. Vermoedelijk is de foto op de linkerpagina met de molenaarsfamilie 'Leijen' het laatste beeld dat ons doet herinneren aan het bestaan van deze prachtige watermolen. De familie Leijen, laatste generatie molenaars, poseerden voor de fotograaf. V.l.n.r. Piet Leijen. Geb. 17-05-1897. Overl. 10-08-1961, begraven in Akersloot. Onbekend. Veehouder Theodorus Kaandorp. Geb. 03-03-1883 in Bergen. Overleden 30- 01-1949, begraven in Akersloot. Gerrit Leijen. Vader van Pieter. Geb. 08-03-1868 in Egmond. Overl. 21- 07-1956, begraven in Akersloot. Opmerkelijke gebeurtenissen Over de levenscyclus van de molen is weinig bekend. Slechts de kaart van Janssonius was toentertijd een eerste duidelijke aanwijzing voor zijn aanwezigheid. Ook de opstand tegen de Spanjaarden van 1568 tot 1648 zal ongetwijfeld, in Akersloot en zijn polders, van grote invloed zijn geweest. Nadat Alkmaar in 1573 werd ontzet, werden er door muitende soldaten van de Spaanse legers veel molens in onze omgeving vernield of in brand gestoken. In 1801 plaatste het polderbestuur met tussenkomst van het gemeen tebestuur een molenhuisje voor de molenaar. Op 30 juni 1824 gaven de poldermeesters te kennen dat hetzelfde woninkje uit 1801 in een erbarmelijke staat verkeerde. Het advies was een nieuw molenhuisje, dichtbij de molen, waardoor de bemalingen beter gecontroleerd kon den worden. Voor de bouw had men een stukje grond op het oog dat behoorde aan 'Pieter Kapitein', die bereid was de grond in erfpacht te geven. Het gemeentebestuur kon zich in het plan vinden en gaf de molenmeesters goedkeuring voor de bouw van een nieuw molenhuis, op voorwaarde dat er na gereedkoming een reportage zou worden uitgebracht. Het pachtcontract werd op 20 oktober 1824 door de dijkgraaf, heemraden en poldermeesters getekend. De bouwkosten bedroegen ca. ƒ443,--. In 1868 kwam het tot een geschil tussen de poldermeesters en de gemeenteraad naar aanleiding van de aanstel ling van een nieuwe molenaar door de raad. De molenmeesters waren van mening dat de gemeenteraad met de aanstelling buiten zijn be voegdheden was gegaan. De raad wees de kritiek af op grond van het handvest/privilegiën van Philips de Goede uit 1456. Als gevolg van de elektrificatie van de Zwartedijkerpolder kwamen op 31 maart 1930 polderbestuur en ingelanden bijeen in café J. Ver duin (De Vriendschap). Men was unaniem van mening dat grote, 67

De Groene Valck - Akersloot | 2011 | | pagina 69