De kaart van Johannes Janssonius 'm frier Buurtschap Lamoor. Detail uit de kaart van Janssonius. 325 uitvergroot. Een originele kopergravure van de gebieden 'Westvriesland en 't Noorderquartier', die voor 1630 werd gegraveerd. De kaart werd geschonken aan de historische vereniging Oud-Akersloot. Een bij zondere aanwinst, die zuinig wordt bewaard en opmerkelijke details over onze omgeving bevat van o.a. de 'Swartedijckerpolder' met zijn 'Swartedijckermolen' in het buurtschap 'Lamoor'. Dit zou betekenen dat de molen voor 1630 werd gebouwd. Elet was cartograaf Johannes Janssonius (geboren in Arnhem 1588, overleden juli 1664 in Am sterdam), die bovengenoemde gebieden in kaart heeft gebracht en met meerdere kaarten heeft verwerkt tot een Provinciale Atlas. De gebieden werden, in spiegelbeeld, in koperen platen gegraveerd en in zwart afgedrukt op geschept papier met duidelijk zichtbare rafelige randen. Vervolgens ingedrukt met acht steunkleuren, waarbij de re latief grote plaatsen met glanzend bladgoud werden gemarkeerd. De achterkanten van de kaarten werden eveneens, met uitsluitend sum miere omschrijvingen van belangrijke stadjes, in zwart gedrukt en zij sloten inhoudelijk op elkaar aan. De verklaringen, in de Franse taal opgesteld, waren afkomstig van de Vlaamse cartograaf Frans Hogen- berg (1535-1590) "Description de touts les Pays Bas". (Na de val van Antwerpen in 1585 kwamen veel Vlaamse cartografen, die zich overigens goed hebben geassimileerd, naar de Nederlanden). 63 11 mme "•inter De -AT tile o WlZRJNGER VlACK.

De Groene Valck - Akersloot | 2011 | | pagina 65