Het gezin Seignette uit Heemskerk moest ook evacueren. Echter de moeder van Afra was in die periode net van dochter Joke bevallen en door medewerking van de toenmalige dokter kon het gezin in de boerderij blijven. De dokter had namelijk een briejje afgegeven met de geboortedatum 19 september in plaats van de werkelijke geboortedatum 12 sep tember. Broer Jan Tijdens de oorlog vond ik op een keer in de toiletruimte bij Jaap Swart een portemonnee met een hakenkruis erop en Hollands geld erin. De onderduiker en ik hebben toen besloten van het geld ko nijnen te kopen en de lege portemonnee in de Mient te gooien. De konijnen deden we bij Jaap Swart in de silo. Konijnen jongen aan en in de herfst hebben we deze verkocht, dus met de Kerst aten veel gezinnen konijn. Alle dagen kwamen er Duitsers bij Jaap Swart logeren en werden ook hun paarden daar gestald. Ze bleven twee nachten en vertrokken dan weer op doorreis naar een volgende bestemming. Op een keer toen ik aan het melken was, schoten de Duitsers vanaf de Hoogegeest richting de boerderij van Swart waar licht brandde in verband met de dagelijkse melkactiviteiten. Alles moest verduisterd zijn. Een baal stro vatte vlam, maar we hebben de brand gelukkig kunnen doven voordat deze de boerderij bereikte. Ook deelde Jaap Swart tijdens de oorlogsjaren voor weinig geld melk uit. Maar er mocht geen misbruik van gemaakt worden door voor meer geld de melk door te verkopen. Jaap Swart was een goed mens. Regelmatig, na een werkdag, namen we een frisse duik in het Kerk- meer of de Mient (sloot Noordermolen). Op 18 juli in het jaar 1956, een zeer warme dag, sloeg het noodlot toe. Mijn broer Jan, geboren 11 februari 1938, was met een paar vrienden in het Alkmaardermeer aan het zwemmen. Hij werd tijdens het zwemmen onwel, waarschijnlijk een hartstilstand en is daar ter plaatse overleden. Afra was toen in verwachting van ons eerste kind. De lagere school heb ik gevolgd op de St. Jacobusschool. Na school volgde ik 2 keer per week in de avonduren een landbouwcursus bij meester Bakker. Deze cursus werd in de Protestantse school gegeven. De meeste boerenjongens gingen daar heen. 5

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 7