angst en de spanning. Ik zag ook dat ze bij de buren met bajonetten in het hooi staken om te kijken of daarin soms schuilplaatsen wa ren. De Duitsers waren niet allemaal slecht. Bijvoorbeeld de Duitse kleermakersoldaat, die gehuisvest was in het huis waar later Jaap Ton de timmerman woonde aan de Julianaweg, kwam mijn vaders naaimachine vorderen. Dat was een ramp, want dan kon mijn vader zijn beroep niet meer uitoefenen. Waarschijnlijk besefte de Duitser dat ook en nam hij genoegen met moeders handnaaimachine. Het was een aardige man waar ik wel eens een snee brood van kreeg. Jaren na de oorlog kwam hij plotseling onaangekondigd op bezoek, juist op de dag dat mijn vader jarig was. Met mijn ouders heb ik een tegenbezoek gebracht. Het was een heel gewoon gezin met drie kinderen waar we hartelijk werden ontvangen. Toen de oorlog was afgelopen konden wij weer terug naar de Jaco- busschool. Ik kwam toen in de 3e klas. Bij de bevrijding in 1945 werd er een bevrijdingsfeest gevierd op het land van Jan Meijer, net tegenover ons huis aan de Koningsweg. Het leek op een kermis en ik herinner het mij als een heerlijk feest met een grote optocht erbij. Intussen was ons gezin in die tijd uitgebreid met vier meisjes: Lia, Nel, Wil en Joke, zodat wij met zes kinderen waren. Dat moet voor mijn ouders toch een hele opgave zijn geweest zonder de moderne hulpmiddelen die we nu hebben. Een broer waar ik op hoopte kwam pas veel later. Dit is een deel van mijn herinneringen aan mijn kinderjaren. Als ik nu naar mijn kleinkinderen kijk en ze soms naar de basisschool breng, is er wel een groot verschil. Ze vinden naar school gaan heel leuk en hebben het thuis ook geweldig. Wel hebben ze een veel drukker leven met clubs, sport, verjaardagspartijtjes, vrienden en vriendinnen enzovoort. Je hoort tegenwoordig van ADHD kinderen en speciale scholen voor kinderen met leerproblemen. In mijn lagere schooltijd zaten alle kinderen bij elkaar, begaafd of niet. Dat zal voor de onderwijzers best wel eens moeilijk zijn ge weest, maar daar merkte ik weinig van. Schoolgaan vonden wij in het algemeen niet leuk, dus dat is nu een hele verbetering. Tot zover een deel van mijn jeugdherinneringen, waarvan ik kan zeggen dat het een gelukkige jeugd was. Jan Terluin 53

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 55