Jan met zus Paulien omhoog kon schar nieren om daaron der je schrift of boek op te bergen. In het midden aan de bovenkant van het schuine blad zat, verzonken in het meubel, een inktpot met een schuitje om het te openen. We kon den er heerlijk mee knoeien. Voor het verwijderen van de vlekken hadden we een inktlap. Als je wilde schrijven moest je de kroon tjespen in het inktpotje dopen en dan kon er wel eens een druppel afvallen, vandaar die lap. Het was moeilijk schrijven met zo'n pen. Hij was scherp en haakte in het papier. Als je weinig druk gaf kreeg je een dunne lijn, bij meer druk werd de lijn dikker. De ophaal van de letter behoorde dun en de neerhaal dikker te zijn, pas dan had je kans op een goed cijfer voor schrijven. Voor je werk kreeg je altijd twee cijfers, het ene voor het werk en het andere voor het schrijven. Een meisje uit onze klas was erg goed in beide en kreeg vaak 10-10. Ze was het lievelingetje van de leerkrachten. Wij scholden haar dan uit (jaloers) voor 'poppie 10-10'. De schooltijd was streng. Kinderen mochten toen niet veel en werden krap gehouden. Iedere ochtend om kwart voor acht moesten we naar de schoolmis, zeker na de 2e klas en altijd een hele mis zingen. Ikzelf deed dit overigens graag, maar dat gold niet voor iedereen. We liepen allemaal op klompen die in de kerk en in school uit moesten. We zetten ze in de kerk mooi op een rijtje bij de achterste bank en in school op een speciaal laag rek. Zowel in de kerk als in school liep je op je sokken op de kale houten vloer. Op school werd dan aangetekend of je wel in de kerk was geweest. Het aantal mis sen werd in je rapport vermeld. Bij mij was het meestal van de 76 missen 74 bijgewoond. Als een onderwijzer ziek was, nam een ander een dubbele klas. De meester of juffrouw stond dan in de tussendeur die twee lokalen met elkaar verbond. Wij maakten altijd volle dagen. Aan uitjes werd niet gedaan. De schoolboeken, schoolplaten en aardrijkskundekaarten werden jarenlang gebruikt. Als je goed je best had gedaan, mocht 49

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 51