Steps, door ons autoped genoemd, of fietsjes en driewielers waren een luxe die wij, ook op de lagere school, niet hebben gekend. Waren wij dan ongelukkig? Welnee, je kon op straat overal lopen en spelen. Alleen een winkelier en de kastelein hadden een auto. Trottoirs waren er nog niet. En let maar eens op: oude Akersloters zie je nog vaak midden op de weg lopen. Zij zijn aan de stoepen nog niet gewend. De Hemweg, Sluisweg en Meerweg hadden nog een smalle bestrating van ongeveer 70 centimeter breed in het midden van de weg met aan weerszijden grind. Dat noemde men een paardenpad. In tuinen en weilanden mochten wij niet komen, daarvan moesten de mensen eten of hun brood ermee verdienen. We deden dat natuurlijk toch wel eens, maar dan kon je een schop onder je kont of een klap voor je kop krijgen. Mijn ouders vonden dat normaal, dan moest je dat ook maar niet doen. Eigen schuld. De meeste tuinders en kleine boeren moesten hard wer ken voor hun brood. Machines waren er weinig, alles moest met de hand gebeu ren. Van de kleuterschool herinner ik mij niet zoveel, veel meer van de lagere school, ook wel grote school genoemd. In de eerste klas kwam ik bij juffrouw Velzeboer, een aardige juffrouw, maar van die letters en cijfers snapte ik niets. De le klas van de Jacobusschool lag aan de Julianaweg, een groot en hoog lokaal met een planken vloer en er stond een grote zwarte kachel waarvan de kachelpijp door het hele lokaal liep. De kachel werd met cokes of kolen gestookt. Net als thuis de woonkamer was het klaslokaal ook de enige verwarmde ruimte in de school. De leerlingen uit de hoogste klassen haalden de kolen in een kolenkit uit het kolenhok. Juffrouw zat op een verhoogde lessenaar voor de klas met het school bord onder handbereik. Wij mochten niet met elkaar praten, armen over elkaar en luisteren. De eerste twee klassen heb ik nog op een lei geschreven, daarna kwam de beroemde kroontjespen in gebruik. Wij zaten met z'n tweeën in een bankje. Voor ons een schrijfblad dat Jan op de kleuterschool 48

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 50