Een vooroorlogskind Een stukje uit mijn kindertijd. Ik ben geboren 3 jaar voordat de tweede we reldoorlog uitbrak in 1937 aan de Koningsweg nummer 9 in Akersloot. Van het begin van de oorlog weet ik niets. Toen ik vier jaar was ging ik naar de kleuterschool, zo heette dat toen. Ik bleef daar twee jaar op om daarna naar de lagere school te gaan. De kleuterschool werd geleid door nonnen en werd gehouden in het gebouw van de oude kaasfabriek. Dat gebouw stond waar nu de huizen van het Wilhelminaplein staan. De kaas- fabriek was in mijn kindertijd al niet meer in bedrijf. Al die kleine zuivelfabriekjes, ieder dorp had er een, waren al samengevoegd tot enkele grotere. Men kende het verschijnsel van samenvoegen toen ook al, iets waar wij nu langzamerhand wat kritischer naar kijken. De lege kaasfabriek was in gebruik door de kleuterschool, zoals ik al zei, maar ook de R.K. bibliotheek bemand door vrijwilligers, de gidsen, welpen en verkenners, nu scouting, bevolkten dit katholieke bolwerk. Bolwerk ja, want wij katholieken werden opgevoed in katholieke kring waarin, zo werd ons geleerd, het beter was om je niet met de protestanten te bemoeien. Dat er nog andersdenkenden (anders gelovigen) waren, kwam in mijn denken niet voor en kwam waarschijnlijk in de hele opvoeding niet voor. Op de kleuterschool, zo kan ik mij herinneren, speelde ik zoals elk kind daar met drie stoffen ballen ter grootte van een tennisbal, die in een houten doosje zaten. Je kon ze aan een lijntje hangen dat met stokjes op het kistje werd bevestigd. Kortom het speelgoed was zeer primitief. Mijn moeder bracht mij de eerste keer naar de kleuter school, daarna ging ik hand in hand met mijn zusje Paulien, die twee jaar ouder was, er zelf lopend heen. We moesten ongeveer 1 kilometer lopen. Jan op de kleuterschool, links de houten bak met Buiten hadden wij geen speelgoed. Aan de zijde van de Kerklaan ballen was gras en aan kant van <je Julianaweg, in oorlogstijd Hoofdweg genoemd, bestond het speelplein uit zand en grind. 47

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 49