Jacobsladder baggermolen die in de Groot-Limmerpolder werd gebruikt Cees met taxateur De Jong uit de Starnmeer om samen de opstallen van De Groot-Limmerpolder te taxeren gestort. Later kwam er een modernere baggermachine. Dit was een hydraulische kraan op het midden van de baggerschuit gemonteerd. We maakten toen ook een baggerplan. Om de paar jaar was een sloot weer aan de beurt. Een keer ben ik gigantisch verschoten. Ik was samen met iemand uit Schagen aan het baggeren in de Schulpvaart, vlakbij het PEN-huisje. We baggerden hier van 1,4 tot 1,6 meter diepte. Plotseling was er een gigantische harde klap en de kraan vloog in de lucht. We hadden een bom te pakken en deze tot ontploffing gebracht. Met baggeren haalde ik ook nog wel eens een palinkje naar boven. De meesten zette ik weer terug maar af en toe rookte ik er ook weieens een paar. Het rietmaaien deden we met een machinale veenschoffel, die maaide het riet net over de bodem weg. Het afgemaaide riet kon gewoon blijven liggen, het dreef vanzelf naar de kanten. Waterpeil Op mijn eerste werkdag kreeg ik de sleutels van het gemaal en moest ik m'n weg maar vinden. Bij het gemaal is een peilschaal. Het water moest op 106 cm onder NAP worden gehouden. De Groot-Limmer- polder heeft ver schillende peil- niveaus. Het laagste niveau ligt tussen het Kerkmeer en het Overdie. Tegen Bakkum ligt het polderpeil zo'n 2 meter hoger. Met schuiven wordt hiertussen het waterpeil ge regeld. Het regelen van de hele waterhuishouding was mijn taak. Het malen gebeurde vooral in de periode september tot en met mei. In het gemaal van de Groot-Limmerpolder op Klein Dorregeest heb ik heel wat uurtjes gezeten. Tijdens het malen moest je er constant bij zijn, om te smeren en alles in de gaten te houden. Af en toe kon ik nog wel een bakkie koffie drinken bij m'n vader en moeder of bij 39

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 41