stoppen. Vaak kwamen de schippers, als ze bij het sluisje lagen, even langs om een praatje te maken met mijn vader. Toen ging het allemaal wat gemoedelijker. Jan Buur Pzn Mijn vader is in 1953 overleden nog maar 48 jaar oud, het was een hele klap voor ons. Toen werd m'n ome Jan, die boerde op de boerderij aan de Boschweg, de machinist. Zijn zoon Jan en ik werden aange steld als hulpmachinist. Rond 1963 kreeg ik de kans om de woning van de Limmerpolder te huren. Het sluisje was toen al gedempt en de woning werd dienstwoning voor de machinist. Omdat ik het nog vreselijk goed had bij m'n moeder kreeg ik van het polderbestuur toestemming om de woning tijdelijk onder te verhuren aan Joop Olgers. De tuin aan de Koningsweg hebben we verkocht en we kochten er tuingrond voor terug op Klein Dorregeest. Naast het tuinen sprong ik regelmatig bij op het gemaal. Dan zat ik in het kleine machinistenhokje aan de voorzijde tussen de aandrijfriemen in het enorme kabaal en de luchtverplaatsing. Het is nu niet meer voor te stellen dat zoiets mocht gezien de gevaren als het eventueel fout zou gaan. Stel dat de aan- drijfriem breekt of eraf loopt, de gevolgen zijn dan niet te overzien. Ik weet nog dat ik in de herfst aan het draaien was. Er kwam een hoop kroos meegedreven uit de Lim merpolder. Je moest dan met een heinhaak telkens het kroos voor het inlaatrooster weghalen. Op een gegeven moment was er geen houden meer aan. Er lagen grote hopen kroos naast het rooster die we er al uit hadden geheind. Toen heb ik een paar pennen van het inlaatrooster eruit gehaald om het kroos te Jan Buur aan het laten gaan. Even later was er een gigantische klap en de hele vijzel aardappels rooien met afdekking was naar de filistijnen. Er was een biels naar binnen gezogen. Eerst moest ik naar m'n ome Jan om het te melden. Uit eindelijk was hij de pineut want hij moest verantwoording afleggen bij het polderbestuur. Ruim twee weken zijn ze bezig geweest om de boel weer draaiend te krijgen. De boeren waren toen niet blij met mij. Zo rond 1964 ben ik gestopt met tuinen en malen. In ben toen gaan werken als vertegenwoordiger bij Bakker Zaadhandel in Hei- loo. Daarmee heb ik het tijdperk van malen en tuinderij afgesloten, inclusief het huren van de dienstwoning. 37

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 39