Drie generaties machinisten Buur Grootvader Jan Buur Jan Buur (Pzn) Mijn grootvader Jan Buur woonde op de sluis in de sluiswachter woning met café. De sluiswachterwoning was eigendom van De Groot-Limmerpolder. Grootvader Jan had een gemengd bedrijf met bollen en vee. Zijn land had hij op de Koningsweg (poepen- land, tussen Koningsweg en Boschweg) en aan de Boschweg (Kloppenburg) en in de Hempolder. Grootmoeder Geertje was de sluiswachter en deed daarnaast het café. Naast het werk op het gemengd bedrijf was mijn grootvader machinist op het gemaal. Hun zoon Dirk was beheerder van de Ameri- kaanse windmolen in de Klaas Hoorn en Kijfpolder. Ik kom dus uit een fa milie van machinisten en molenaars. Mijn opa Jan heeft als machinist nog op stoom gedraaid. Voor zover ik weet was ene Krom de stoker. Op een gegeven moment namen zijn zonen het bedrijf van mijn opa over. Zoon Dirk en mijn vader Piet gingen samen in de bol len. Zoon Jan ging door met de koeien op een boerderij aan de Boschweg. Mijn vader Piet werd toen de machinist van het gemaal. Hij werkte samen met molenaar Buter van de Noordermolen. Regelmatig ging hij langs op de fiets en als het kon dan ging ik mee. Het was lastig om er te komen want het was een smal en moeilijk begaanbaar dijkje. Er werd dan vaak gepraat over het wel en wee van de polder of de discussie ging over de boeren en hoe ze omgingen met machinist en molenaar. Als mijn vader aan het malen was, bleef hij altijd in of om het gemaal. Hij vond het een doodzonde om zomaar even weg te gaan en heeft dit nooit gedaan. Hij was erg plichtsgetrouw en trots toen hij een vaste aanstelling als machinist kreeg. Als er gemalen moest worden, werd er bij voorkeur gedraaid met de Noordermolen, die kostte immers niets. Als de Noordermolen het niet aan kon dan ging mijn vader draaien op het gemaal. Vader Piet Buur 34 m

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 36