Machinisten van het gemaal Groot- Limmerpolder Een interview met twee (hulp) machinisten van het gemaal van De Groot-Limmerpolder om hun herinneringen en ervaringen op schrift te stellen. Om de tafel met Cees Winter en Jan Buur (Pzn). Jarenlang zijn ze medeverantwoordelijk geweest voor het waterpeil in De Groot- Limmerpolder. Machinist was een baan die vaak overging van vader op zoon. Maar nog belangrijker was dat je bekend was in de polder en de tegenstrijdige belangen van de boeren goed kon behartigen. Tekening van sluisje met op de achtergrond de Zuidermolen Foto genomen vanaf het sluisje met links het gemaal en brandstofschuur Op deze plek aan de Fielkerweg stond voorheen de Zuidermolen die, samen met de nog steeds draaiende Noordermolen, De Groot- Limmerpolder bemaalde. Nadat de Zuidermolen in 1878 door een brand is verwoest besluit het polderbestuur een heus stoomgemaal op deze plek te bouwen. Om geld te besparen worden de waterloop en vijzel van de Zuidermolen niet gesloopt maar ingepast in de nieuwbouw van het stoomgemaal. Naast het stoomgemaal wordt vlak langs het water van de Fielker een brandstofschuur gebouwd. De schepen met kolen kunnen hun vracht direct in de schuur lossen. Een bijna 22 meter hoge schoorsteen is nodig om een goede 'trek' in de stoomketel te realiseren. In 1882 wordt de houten vijzel vervangen door een gietijzeren vijzel. Deze met fSÉPv klinknagels ge klonken vijzel kan per minuut 180 kubieke meter water uit de polder ma- HH len. Veertig jaar heeft de stoom machine, die een kracht van 40 paardenkrachten kon opwekken, gedraaid. In 1912 wordt de stoomketel vernieuwd. Een aannemer en smid uit Akersloot zijn bij deze klus betrokken. 31

De Groene Valck - Akersloot | 2010 | | pagina 33