Van verkennerij naar scouting Eerste Periode 1945 - 1950 De verkennerij in Akersloot kent een lange historie. Van 1945 tot rond 1950 is er een verkenners- en gidsengroep actief. Zo 'n 20 jaar later begint de verkennerij opnieuw. Dit jaar bestaat de groep 40 jaar. Een goed moment om eens terug te kijken. Ergens na de bevrijding begon in Akersloot de verkennerij. Het zal een initiatief geweest zijn vanuit de R.K. parochie. Al hield Pastoor A.A. van den Berg niet erg van uniformen. Zo vlak na de oorlog wel op zijn plaats. Hij scheen ook niet veel op gehad te hebben met de vooroorlogse voorganger van de verkenners, de kruisvaarders. Een militante naam die ongetwijfeld zijn oorsprong vond in de katholieke emancipatiebeweging. Latere leiders als Pé Putter en Niek Kaandorp komen hieruit voort. Er zal wat druk geweest zijn vanuit het dekenaat. En vanuit het district Beverwijk waar de Akerslootse jeugdbeweging onder vielH ier ook waren de cursussen en de districtsbijeenkomsten. En de R.K. kerk haalde door middel van de jeugdbeweging zijn (jonge) schaap jes weer naar de moederkerk. Tijdens de oorlogsjaren en rond de bevrijding waren de oude verbanden wel erg los geraakt. Ook was er altijd wel een pater die in Akersloot wat mocht bijkomen van zijn missiewerk, die als aalmoe zenier de groep bijstond. Al wisselden ze vaak, soms al na een paar maanden. van Hoogeboom Al met al was de verkennerij echt een onderdeel van het parochieleven en de katholieke volkszuil. Leden en leiding waren katholiek en men richtte zich vanzelfsprekend op het kerkelijk leven. Er is niet veel materiaal over deze periode. We beschikken over een bruin gekaft schriftje, met als opschrift: Logboek der Groepsraad van de St. Jacobsgroepen. Hierin staan de verslagen genoteerd van de groepsraden van januari 1946 tot april 1950. Dan zwijgt hel schriftje plotseling. (Voor niet ingewijden, groepsraden zijn de vergaderingen waarin de leiding bijeenkomt om de gang van zaken te bespreken en te regelen.) Leiders op de vrachtauto 44

De Groene Valck - Akersloot | 2008 | | pagina 44