t opslaan van aangeschaft. In het keetje reservelam- en is ook een e op de lijst ïductiemeter, onderhouds- gedeelte van nige tijd ziek *er. Hiervooi Het netwerk r blijft steed.' ïangenomen iuidschermei ie van incas- ctriciteit dooi door het PEN eden. Enkele leiding. Hel "oorlogsnet' ngsmateriaal Huisaansluiting woning Westerweg en ijzerdraad in plaats van koperdraad waren daar de oorzaak van. In de boeken staat dat er behoorlijk wat elektriciteit "weglekt". Het percentage is tussen de 10% tot 20% van de totale afname. Vooral de eerste jaren is er veel stroomverlies. Daarom wordt in 1923 al het ijzerdraad vervangen door het beter geleidende koperdraad, een forse investering voor het GEB. Hierdoor wordt het stroomverlies fors verminderd. Daarnaast wordt het stroom-verlies ook veroorzaakt door de matige kwaliteit van koppelingen, schakelaars en isolato-ren. In 1932 worden de meters opnieuw geijkt, wat ook direct resulteert in een behoorlij-ke vermindering van het stroomverlies. Het blijkt dat sommige afnemers weinig onder-houd plegen aan hun elektrische installatie. Een werknemer van het PEN heeft dit ook geconstateerd en Burgemeester en Wethouder worden hierop schriftelijk attent gemaakt. Hieronder een citaat uit deze brief: Het is mij de laatste maanden opgevallen, dat in verschillende perceelen waar ik toevallig voor mijn werkzaamheden ver toefde, de electrische installaties zeer slecht of in het geheel niet onderhouden worden. Zoo zag ik in een boerderij in den stal een afsluiter geheel zonder ebonieten of porceleinen kap, hetgeen dus bij aanraking direct levensgevaar kan opleveren. In een ander perceel zag ik een aftakking van een woning naar een schuurtje waarbij de isolator en de doorvoering totaal defect waren. Ik meen dat het zowel in het belang van de electrificatie in het algemeen als van de personen in het 41

De Groene Valck - Akersloot | 2008 | | pagina 41