Financiën Maar de begroting laat zien dat voor de 21 huisaansluitin-gen op De Woude een KWU prijs van 0,60 nodig is om enigszins uit de kosten te ko-men. Dit is het dubbele van hetgeen gebruikers in Akersloot betalen. Bovendien is er al elektriciteit op De Woude. Veenderij "De Woude" heeft een elektrische krachtstroom-voorziening. De eige naars hiervan zijn de Verenigde Kolenmaatschappijen te Rotterdam. In 1926 neemt het GEB de exploitatie van het bestaande netwerk op De Woude over en worden enkele panden aangesloten. Het bestaande trafohuisje en netwerk worden gehuurd en aangepast, hierdoor krijgt ook het gemaal een aansluiting. Toch blijft de hoge stroom-prijs voor de bewoners van De Woude een probleem. De bewoners zijn creatief in het vinden van een oplossing. Ze grijpen hun kans als veenderij "De Woude" haar activitei-ten op het eiland gaat beëindigen. Ze kopen het trafohuisje op en helpen belangeloos bij het uitbreiden van het bestaande netwerk. Ook voeren ze zelf bagger- en grondwerk zaamheden uit voor het leggen van een aanvoerkabel door de Marker vaart. Het resultaat is dat de commissie van bewoners op De Woude hiervoor van het GEB een eenmalige vergoeding krijgt. Bovendien kan de stroomprijs sterk worden gereduceerd. Tegelijkertijd krijgt ook de Kogerpoldervlotbrug een elektrische aandrijving. Stukje bij beetje wordt het netwerk verder uitgebreid. Als laatste worden de panden aan de Westdijk aangesloten. De hier gevestigde veehouders hebben al meerdere malen om aansluiting gevraagd, maar dit werd steeds te duur bevonden. Voor deze aansluitingen wordt naast het pontveer een ka-bel onder het kanaal gelegd. In de beginjaren staat de leverprijs van het PEN per KWU voor een heel jaar vast. Maar in 1926 wordt een contract aangegaan waarin de stroomprijs wordt gekoppeld aan de kolenprijs met een gemiddelde van 10,- per ton. Bij prijsschommelingen vindt er verrekening plaats. Hiervoor wordt de maandelijkse kolenprijs van de mijnen Emma, Wilhelmina en Hendrik als maatstaf genomen. Er waren ook enkele gemeenten die lang-lopende prijscontracten hadden van 20 jaar of langer met het PEN. Hieraan ging het PEN bijna ten onder. Zo liepen de verliezen voor het PEN op van 92.000,- in 1917 tot ƒ611.000,- in 1920. De provincie verleent renteloze leningen en het duurt dan ook nog jaren voordat het PEN deze verliezen te boven komt. In de loop der jaren nemen de afne-mers steeds meer stroom af, hierdoor kan de prijs per KWU afnemen. In de jaren dertig is er een diepe economische crisis, het aantal afsluitingen stijgt dan flink. Na de eerste mondelinge

De Groene Valck - Akersloot | 2008 | | pagina 38