Architect Han van Loghem De trafohuisjes voor Akersloot zijn ontwor pen door architect Han van Loghem (19 okt. 1881 - 28feb. 1940)In 1909 studeerde Van Loghem af aan de technische Hoge school Delft. Direct daarna vestigde hij zich als zelfstandig architect in Haarlem. Van Loghem kreeg al direct een groot aantal opdrachten, waaronder veel utili teitsbouw. Vooral de Kennemer Electrici- teits Maatschappij (KEM) was een belangrijke opdrachtgever, waarvoor hij tussen 1914 en 1919 in geheel Noord-Holland zo 'n tachtig transformatorhuisjes ontwierp. Voor deze gebouwtjes ge bruikte hij niet één vast model, maar voor iedere locatie tekende hij een aan de omgeving aangepast ontwerp. Een deel van Van Loghems werk uit zijn beginperiode was duidelijk beïnvloed en geïnspireerd door de architect H.P. Berlage. Dat is goed te zien aan zijn eerste project voor de KEM, de elektriciteitscentrale in IJmui- den (1912-1914). Bij dit project vormen de rationele toepassing van natuur- en baksteen en de sobere bekroning van dak en toren een vrij directe verwijzing naar zijn voorbeeld. Voor de kern Akersloot wordt één trafo huisje ontworpen, welke drie maal wordt uitgevoerd. Bij toeval stuitte ik op een trafohuisje in de gemeente Graft, zie de foto hiernaast. Ook duidelijk is te zien wie hiervan de architect is. In Akersloot is alleen het trafohuisje aan de Sluisweg nog aanwezig. Dit trafohuisje is niet meer als zodanig in gebruik en geniet nu een monumentale status. paal klimt). Om palen te sparen worden de stroomdraden zoveel mogelijk aan bestaande gebouwen bevestigd. Akersloot was al voorzien van een bovengronds telefoonnetwerk. Op de plaatsen waar de elektriciteitsdraden de telefoonleidingen kruisen zijn extra veilig-heidsvoorzieningen nodig in geval van draadbreuk. Op 15 plaatsen in het net worden aardpulsen geslagen en er worden 30 bliksemafleiders gemonteerd. Het stoomgemaal Limmen 1879 gaat ook overstappen op elektriciteit. De stoomketel wordt verwijderd

De Groene Valck - Akersloot | 2008 | | pagina 30