Kennemer Electriciteit Maatschappij. Elektriciteit en openbare verlichting in Akersloot Elektriciteit in Noord-Holland In Akersloot wordt in 1917 voor de distributie van elektriciteit een Gemeentelijk Elektri-citeitsbedrijf opgericht. De komst van elek triciteit is een geweldige vooruitgang voor de bewoners. Akersloot staat hiermee in één klap met beide benen in de 20e eeuw. De petro leumlampen mogen in de kast, het zijn elektrische lampen die de woningen en straten van nu af aan verlichten. Lees hier het verhaal over de oprichting, de ontwikkelingen en opheffing van het Akersloter elektrici tei tsbedrijf. Aan het eind van de 19e eeuw zijn er enkele grote steden in Ne derland die experimenteren met elektrische straatverlichting. Het initiatief voor de exploitatie van de straatverlichting ligt bij het stadsbestuur. Het eerste private elektriciteitsnetwerkje van Noord- Holland ligt in de gemeente Bloemendaal. Hier wordt op particulier initiatief elektrische straatverlich-ting aangelegd in enkele straten. Speciaal hiervoor wordt de ENEM (Eerste Nederlandse Elektriciteits Maatschappij) opgericht. Ook in Zandvoort is er een initiatief om elektri-sche straatverlichting aan te leggen en woningen elektrisch te verlichten. Uit dit initiatief ontstaat in 1904 de Kennemer Elektri citeit Maatschappij (KEM) die het recht krijgt om in Kennemerland elektriciteit te produceren en distribueren. Door de firma PHILIPS te Eindhoven is een nieuwe metaaldraadlamp in den handel gebracht, welke èn door prijs èn door levensduur èn door zuinig stroomverbruik alleszins aanbeveling verdiend. Teneinde een meer algemeen gebruik van genoemde lamp in de hand te werken hebben wij een ruime voorraad opgedaan. Deze lampen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tus- schen 9 en 12 uur v.m. aan onze Centrales te Bloemendaal en IJmuiden alsmede aan ons kantoor te Zandvoort, Passage 3, tegen contante betaling te verkrijgen en wel Reclame uit 1908 voor voor een ,amP van50 N*K. 220 V. f 2.85 lampen voor een lamp van 32 N.K. of 50 N.K. 150 V. f 2.05 DE DIRECTIE. 26

De Groene Valck - Akersloot | 2008 | | pagina 26