I ar niet meer behoorlijk aren vijftig Op de foto :ien. n ornamen- Helaas zijn en. Enkele e makelaar bele woon- met make- 'oland is de eerden ook Deze woningen worden ook wel "de huizen met de draak" genoemd, vanwege de drakenfiguren die in de windveren zijn uitgesneden. De voorgevelversiering is kenmerkend voor aannemer Poland, die zeer vaardig was in het aanbrengen van dit soort siersnijwerk. Boschweg 27 De sluis met ophaalbrug was de entree naar het dorp. Hier staan Akersloters te wachten op de binnenkomst van burgemeester G. van den Heuvel. In het pand rechts was bakkerij Putter gevestigd. Thans woonhuis van de familie N. Bleijendaal. Gelegen bij de sluis met ophaalbrug een mooie en strategische plek. Op de oude foto van deze toenmalige bakkerij heeft de makelaar aan weerszijden nog akrote- rieën. De akroterieën zijn verdwenen, de makelaars zijn er nog. Voormalige katholieke school aan de Kerklaan In deze voormalige boerenwoning uit 1876 wordt in 1889 de eerste katholieke lagere school gevestigd. Het pand heeft aan de voorzijde een rijkelijk bewerkte dakkapel met makelaar. Eigenlijk kunnen we hier niet van makelaar spreken maar van lofwerk. De windveren waren rijkelijk voorzien van dit lof- of houtsnijwerk. Het schooltje is al jaren geleden vervangen door een groter school gebouw. Naast de school staat het woonhuis van Velzeboer met een schuurtje. Ook dit woonhuis met schuur is rond 1880 gebouwd. De schuur heeft nog de originele windveren langs de dakrand. Op de nok wel een soort makelaar, maar één die niet boven de nok uitsteekt. Zo was het 69

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 69