een typisch 17e eeuwse uitvoering. Het pand staat ook op oude kaarten ingetekend, wat een bevestiging is voor eerder genoemde bouwperiode. Het metselwerk in de topgevel is van latere datum. Oorspronkelijk was deze gevel in hout uitgevoerd. Deze makelaar is al jaren geleden verdwenen. Enige jaren geleden is op deze plaats door de familie De Groot een nieuw woonhuis neergezet. Julianaweg 65. De reusachtige leilinden ontnemen enigszins het zicht op deze makelaar. Conclusie: Na het bekijken van de makelaars op enkele ou dere en veelal gesloopte panden, is er wel een ma- kelaarsvorm te herkennen die meerdere keren terug komt. Of dit een typisch Akersloter makelaar is blijft natuurlijk gissen. Maar de makelaar van de smederij van Deijlen, de sluiswachterwoning en de daarnaast gelegen wo ning vertonen duidelijke overeenkomsten. Bekijk de bijgevoegde tekening van deze makelaars en trek zelf een conclusie. Makelaars uit de periode 1850 - 1940 We gaan nu een aantal makelaars van panden, gebouwd in de periode 1850-1940, bekijken. Nieuwe bouwstijlen, bijvoorbeeld het neoclassicisme, vinden hun opgang in Nederland. De architectuur is dan niet meer plaatselijk maar volgt steeds meer de landelijke bouwmode en trends. Een te genstroming vanuit het neoclassicisme is de romantiek. Speelse en natuurlijke vormen uit planten- en dierenwereld als decoratie in en aan de woning. Dit houtsnijwerk wordt ook wel lofwerk genoemd. Al deze trossen, ranken, kronkelende takken en tierelantijnen doen nu wat overdreven, bijna kitscherig aan. Maar toch ook in Akersloot was menig gevel en makelaar met dit lofwerk versierd. Zo'n 100 jaar later is het meeste van al dit lofwerk inclusief makelaar verdwenen. Hieronder een overzicht van een aantal Akersloter panden gebouwd tussen circa 1850-1940 met een bijzondere of kenmerkende make laar. Soms sober, soms uitbundig versierd. 66

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 66