Makelaars in Akersloot Dat rechtopstaande balkje op de top van de gevel, dat is hem! We bedoelen dus niet de makelaar die koper en verkoper van onroerende zaken bij elkaar brengt. We hebben het over de makelaar die op de nok van een dak zit of beter gezegd, staat. Maar waarom staat ie er? Daar gaan we uiteraard op in. We duiken niet alleen in de geschiede nis van de makelaar, maar tonen ook oude plaatjes van verdwenen makelaars in Akersloot. Daarnaast een aantal foto's van enkele bijzondere of opvallende makelaars die er nu nog in Akersloot te vinden zijn, of waren. We beëindigen dit artikel met enkele makelaars die recent zijn aangebracht. De herkomst van de makelaar Hoe zag een gemiddeld woonhuis er zo'n 500 jaar geleden in deze omgeving uit? Natuurlijk afhankelijk van de materialen die voor handen waren, maar meestal met houten of gemetselde gevels en riet als dakbedekking. Op de nokuiteinden van de woning, bij de topgevels, zaten makelaars. Gewoon een houten stok op het dak met een houten knop die het riet vastklemt of waar het riet tegenaan is gebonden. Op deze manier kreeg je een waterdichte afsluiting tussen de top van de gevel en de rieten dakbedekking. De makelaar werd door onze voorvaderen ook gebruikt om magische tekens of versieringen in aan te brengen. Om de geesten te verdrijven of de woning te beschermen tegen onweer. Maar laten we maar niet ingaan op verhalen met een hoog blabla gehalte over magie en symboliek rond de makelaar. Niet alleen in Nederland maar ook in Duitsland en Scandinavië komt de makelaar voor. In de verschillende landen 62

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 62