een bezoek ol. enlijk maar ooi. ingen, na de aar de mid- ging leren en 8, want uis. Met de Dat mocht f thuis was, ustig achter ar buiten en lekker aan st en hij kan een. ding van 25 uche. In de e stroomde nd, het ver klas was er acht ik van 47. r: "Wat zal ga het hem nd een half n, bij mijn id stond om tegen mijn r de draak eb je opge- Arie Vader, te maat. ;en auto bij Jan als militair Jan Buur staat geheel links In Akersloot ging ik alleen uit wanneer er kermis was. Een enkele keer ging ik naar een uitvoering met bal na. Op een keer ging ik met Nico Laan op de fiets naar de kermis in Heerhugowaard. Onderweg zei ik tegen Nico: "Als we vanavond een meisje krijgen, moet ze wel deze kant op wonen, anders moeten we nog verder weg." Ik raakte uiteindelijk heel naar Obdam. In de verte brandde aan het eind van een lang smal pad een lichtje en daar bracht ik mijn meisje van die avond naar huis. Toen ik weer naar huis fietste kon mijn licht uit, want het werd al dag. Ik lag nog maar net in bed toen ik mijn vader hoorde roepen: "Kom je er uit, het is tijd." Vader zette 's avonds altijd de wekker, maar voordat de wekker 's morgens af ging was vader al uit bed. Hij stond elke werkdag om vijf uur op. Onder de middag gingen we altijd naar huis om te eten en dan sliep vader even op drie stoelen. Soms maar 5 minuten want om één uur gingen we naar het land. Mijn militaire dienst heb ik doorgebracht in een karzerne te Haarlem. Ik bediende daar de telefooncentrale en werkte in ploegendienst. Ik heb deze tijd als zeer plezierig erva ren. Gezien ik nooit van huis was geweest, altijd thuis werkte, was het voor mij een hele belevenis om van huis te zijn. Moeder maakte vroeger in de oorlog ondergoed van oude meelzakken. Ik kan me nog herinneren dat op Piet zijn onderbroek stond 'eet meer brood' en op een ander stuk ondergoed 'statiegeld één gulden'. Van dikke meelzakken maakte moeder klompsokken. Na tig keer wassen was het meel er nog niet uit. We mochten van moeder overal aankomen, behalve aan haar oude 'Singer' naaimachine. Ik zie haar nog zitten, draaiend aan het wiel om de naaimachinenaald door de dikke meelzakkenstof te krijgen. Moeder kon ontzettend goed handwerken. We zijn nog eens op een zeer warme dag in augustus naar een fotograaf in Limmen geweest om een familiefoto te maken. Het was volgens mij de warmste dag van het jaar, maar we hadden allemaal een door moeder gebreide slip-over van schapenwol aan. 5

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 5