Vroeger begon de dag eerst met een bezoek aan de kerk en daarna naar school. We hadden veel vrij, gingen eigenlijk maar twee dagen in de week naar school. Degenen die door wilden leren gingen, na de zesde klas te hebben gevolgd, naar de mid delbare school. Wie niet verder ging leren volgde op de lagere school klas 7 en 8, want je was tot je 14e jaar leerplichtig. De broertjes Buur; Hnks Na schooltijd speelde ik met de buurtkinderen op de Sluis. Met de Paul en rechts Jan buurtjongens voetballen op het erf van Bakker Putter. Dat mocht eigenlijk niet van Putter, maar op een avond toen hij niet thuis was, zagen we onze kans schoon. Zijn zoon Henk zat eerst rustig achter het raam te kijken en kwam op een gegeven moment naar buiten en zei: "Jongens, nu mijn vader niet thuis is, zijn jullie wel lekker aan het voetballen, maar vaders glazen oog ligt op de raampost en hij kan jullie zo zien." We waren zo bang dat we direct vertrokken. Wij hadden thuis geen douche en tegen een kleine vergoeding van 25 cent ging ik bij overbuurman bakker Putter onder de douche. In de bakkerij tussen de oven en een muur in een kleine ruimte stroomde vanuit een waterreservoir, dat zich boven de oven bevond, het ver warmde water over me heen. jr Toen ik overging naar de 8ste klas was er geen leraar beschikbaar en mocht ik van school af. Dit was op 1 april 1947. Toen ik thuis kwam zei moeder: "Wat zal vader blij zijn, pak mijn fiets en ga het hem direct vertellen". En zo kwam het dat ik die ochtend een half uur later, na het koffiedrinken, bij mijn vader ging werken en op het land stond om riet op te wippen. Toen ik dat verhaal jaren later tegen mijn zoons vertelde, staken ze daar de draak mee en vroegen "Welke Riet heb je opge wipt?" Mijn vrienden waren Nico Laan, Gerrit Kuis, Aad Putter, Arie Vader, Klaas Vader en Piet Verduin. Piet Verduin was mijn vaste maat. Toen we de leeftijd kregen om uit te gaan, huurden we een auto bij Roemer en gingen dansen in Obdam of Warmenhuizen. 4

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 4