was. "Kom eens zussie", zei hij en nam me mee naar buiten. "Doe je ogen dicht en dan merkje hoe ons dorp ruikt naar Sinterklaas". Ik ademde diep en rook het écht! De fantasie van mijn vader heeft ons in onze jeugd vele plezierige momenten bezorgd. Het hebben van een winkel gaf een extra dimensie aan ons leven. Speciaal in de dagen van Sinterklaas. Extra drukte in de winkel, gefluister tussen mijn vader en moeder, een kast in de slaapkamer die op slot moest blijven en daarbij de spanning waarmee onze kinderzieltjes omgeven waren. Later zag ik dat in onze voorkamer twee schragen werden neergezet met daarop een deur met een kleed eroverheen. Daarop werden voorzichtig chocoladeletters, speculaas- en taaipopjes, roze suikerbeesten, wat sintnicolaasschuimpjes en kikkers en muizen van chocola met een witte zoete vulling neergezet. Vooral in de avonduren was er veel toeloop van moeders die voor hun kinderen wat uitzochten. Want terwijl het decennium van de jaren vijftig al aan zijn laatste jaren toe was, was de welvaart nog niet in grote mate toegetreden. Vooral voor de gezinnen met veel kinderen was het met die speciale feestdagen een moeilijke tijd. Mijn vader wist dit en zo gebeurde het dat hij kleine dozen gevuld met levensmiddelen en wat sinterklaaslekkers aan mij gaf en zei: "Breng dit doosje bij... en leg het bij de deur, bel of klop en ga dan zo gauw mogelijk weer weg." En met wat nadruk in zijn stem vervolgde hij dan nog: "Ze mogen je niet zien". Jarenlang, als de drukke dagen bijna om waren en er op vier december nog wat gebroken sinterklaasgereedschap op de sinterklaastafel lag, smolt mijn vader de stelen van hamers en nijptangen weer aan elkaar door de chocola met een lucifer te verwannen. Die kregen wij en ze smaakten heel lekker. Niet alleen het Sinterklaasfeest maar ook Kerstmis voegde perfect in de koude wintermaanden. Bij de nietkatholieke gezinnen zag men zo hier en daar een kerstboom, bij de katholieke gezinnen werd het kerststalletje weer van zolder gehaald. De beeldjes werden op een tafeltje of kastje neergezet, symboliserend de geboorte van het 'kin- deke' Jezus. Onze beeldjes waren wat beschadigd en werden keer op keer gelijmd als ze weer eens gevallen waren. Mijn vader was daar niet zo handig in en zo kon het gebeuren dat Jozef het hoofd van een herder had en omgekeerd. Maar wat gaf dat, mijn broertjes, zusjes en ik vonden dat wij de mooiste beeldjes hadden. De dagen voor één april werkten de raderen in de hersens van mijn vader op volle toeren. Want voor hem was één april zonder een grap 47

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 47