Oorlog en bezetting V.l.n.r.: Dirk Verduin, Hannie Dekker, Piet Koelewijn, Jan Baltus, met de kinderen Jan en Gerarda voor op de fiets en Bets. Foto 1943 Maar het prille geluk werd ruw verstoord toen een halfjaar later, op 10 mei 1940, Duitse militairen ons land binnenvielen. Mijn moeder was toen van mij in verwachting. De bezetting was nog maar nauwelijks begonnen toen ik geboren werd in het 'Pontweghuis'. Dat grote huis met zijn rode dak stond en staat nu nog als chinees restaurant stevig op de Akerslootse grond. Rechts van het huis was een steeg met aan de muur een groot Douwe Egberts reclamebord en voor het huis lag, als een natuurtapijt, wit zand vermengd met grind en stukgetrapte schelpen. Er waren twee ramen, een winkeldeur en een etalageruit waarachter grutterswaren lagen. Daarachter was een winkeltje, een kamer, een voorkamer en een keuken. Die keuken was ruim met in het midden een zwart geverfde trap, die naar de zolder en een paar slaapkamers ging. Op die zolder lag tussen dozen en een oude kast mijn vaders viool. Vanuit de keuken kwam je in de achterkamer. Dat was een vertrek waar in het midden een tafel stond en stoelen. En er was een 'mooie' kamer met twee ramen die op de Pontweg uitkeken. Achter de winkel was nog een magazijntje, waarin weer een deur was die naar de keuken ging. Bij de achterdeur in de keuken was 'het straatje', een klein betonnen terrasje. Daar was een buitentoilet, een dubbele, ook voor de buren be stemd. In het begin van de bezetting ging de verkoop in de winkel nog wel, maar langzamerhand maakte de distributiewetgeving het winkelen steeds moeilijker. Praktisch alles kwam op de bon en er ontstond schaarste aan van alles. Kopen zonder bon was moeilijk want iedere verkoop moest worden verantwoord. Zonder de ontvangen bon- 38

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 38