Mijn vader Jan Baltus Gerarda Baltus, de oudste dochter van Jan Baltus, schreef dit le vensverhaal van haar vader. Gerarda is in Akersloot geboren op 26 oktober 1940 en woont nu in het Drentse Beilen. "Akersloot al ben je nog zo klein Altijd zal je van ons mensen zijn. Het eigen dorp waar vroeg of laat, ons hart voor slaat. Het eigen dorp waar vroeg of laat, ons hart voor slaat." Hoe kan ik beter beginnen dan met een deel van een liedje, dat mijn vader Jan Baltus eens heeft gemaakt. Hij was kruidenier aan de toenmalige Pontweg (nu De Crimpen), maar bovenal stond zijn leven in het teken van de muziek. Hij speelde in de plaatselijke harmonie en zong bij het kerkkoor en bij de operette- en zangvereniging. Ten behoeve van vele Akersloters maakte hij ontelbaar veel teksten voor liedjes en revues bij bruiloften en partijen. Over hem wil ik u nu vertellen Het is rond 1900. Het kleine, minder dan tweeduizend inwoners tellende dorpje Akersloot aan het Alkmaardermeer, ademde een vredige rust uit. Boeren met paard en wagen, wandelaars of een en kele fietser en hondenkar, bevolkten de vaak onverharde wegen die in de dorpskern in het midden van klinkers waren voorzien. Grote bedrijven waren de gebroeders Dil, vishandel en visserij met 10 ar beiders, Schermerhorn, bollenkwekerij met 11 arbeiders en Koppes, bollenkwekerij14 arbeiders. De rest was boeren, tuinders en zestien winkeliers met anderhalve klant. Er was een politieagent Hoogland, die het gemakkelijk alleen af kon. De mensen in het dorp kenden elkaar, wisten het wel en wee en leefden in hun huizen hun leven van alledag. En in één van die huisjes werd op een koude winterdag, op 10 januari 1870, mijn grootvader Johannes Baltus geboren, zoon van Jan Baltus en Trijntje Buur. Een jaar later op 16 maart 1871 keek de pasgeboren dochter van Jacob Tiebie en Grietje Kossen met verwon derde ogen de Akerslootse wereld in. Zij werd Johanna genoemd met als roepnaam Jansie en wist toen nog niet dat ze later mijn oma zou worden. Want op een mooie voorjaarsdag, de achttiende mei van het jaar 1899, trouwde Jan Baltus met Jansie Tiebie.

De Groene Valck - Akersloot | 2007 | | pagina 30