De fabriek is begonnen als dagfabriek. Dit houdt in, dat de melk alleen 's ochtends werd gebracht. De boeren hielden de avondmelk nog thuis op de boerderij waar ze werd afgeroomd om te verkamen tot boter. De afgeroomde avondmelk werd de volgende dag samen met de ochtendmelk naar de fabriek gebracht om daar tot kaas te worden verwerkt. De eerste jaren werd er hoofdzakelijk Edammerkaas en weiboter gemaakt. Weiboter wordt verkregen door de room van de vrijko mende wei te verkamen. De wei werd gebruikt als varkensvoer. Na 1912 werd "De Hoop" een zoetfabriek, d.w.z. dat ook de avond melk op de fabriek werd bewaard. De avondmelk werd de volgende ochtend afgeroomd en de room werd tot roomboter verkarnd. De kaasmakers Mienis en De (ïoede Mevrouw M. Mienis, inmiddels 93 jaar oud, kan zich een en ander nog goed herinneren. Zij vertelt: Vader Krijn Mienis, geboren op 10-2-1881 in Akersloot, kwam als jonge jongen in dienst van de fabriek. Hij is er blijven werken tot de opheffing eind 1936. Hij heeft de opleiding tot kaasmaker gevolgd en is hiervoor ook ge slaagd. Waar hij die opleiding volgde weet ik niet. Hij trouwde op 15-5-1907 in Akersloot met Trijntje Dekker, geboren op 20-9-1885 te Akersloot. Na hun huwelijk zijn ze in de woning van de fabriek ge trokken, ze hadden "vrij vuur en licht", dit stond in het contract. Het was een klein huisje. Mijn vader werd aangesteld vooreen loon van 13.- in de week. Ook kreeg hij elke week een kilo boter en een kaas en elk dag een liter melk gratis. Als de wekelijkse kaasproduktie meer dan 800 kilogram bedroeg, kreeg hij 1 cent per week extra voor elke De heer en mevrouw kilo die daar boven kwam. Het was hard werken, vader moest ook Mienis voor <le woning (je ketel stoken, hiervoor was hij 's avonds en in het weekend ook in aan de Julianawes touw. In het begin hielp moeder mee in de fabriek. Ze doekte de kaas, vulde de kaaskoppen en waste ook de kaasdoeken. Wat heeft dat mens een druk leven gehad, ze werkte er nog toen ze zeker al vier kleine kinderen had. In totaal kregen ze 17 kinderen. Wegens ruimtegebrek van de fabriek, de woning moest kantoor worden, zijn ze naar de Kerklaan verhuisd. Dit huis stond naast de fabriek maar is nu afgebroken. Ongeveer in 1926/1927 zijn we verhuisd naar onze huidige woning aan de Julianaweg. Dit huis is in eerste instantie door de fabriek 75

De Groene Valck - Akersloot | 2006 | | pagina 75