Professionele belangstelling voor een potscherf Tijdens een rigoureuze verandering van de tuin zo'n 25 jaar gele den kwam ik nogal wat puin tegen in de grond in de vorm van bouw- puin van het huis zelf maar vooral sloopafval van bebouwing uit vroegere tijden zoals metselstenen in meerdere formaten, boerengeeltjes, kapotte wandtegeltjes en plavuizen en ook nog wat aardewerkscherven. De min of meer hele stenen, een vrij gaaf wandtegeltje en een wat grotere aardewerkscherf heb ik apart gehouden. De gevonden stenen waren van verschillend formaat en kleur, het wandtegeltje was een eenvoudig gedecoreerd exemplaar en de scherf leek een fragment van de bodem te zijn van wat eens een bord of kom of schaal was. De scherf was meerkleurig gedecoreerd (blauw en okergeel op een witte ondergrond) en versierd met het wapen van Amsterdam en het jaartal 1571. Het huis is gebouwd in 1934 en het oudere puin zal wel van elders aangevoerd zijn want voor zover ik weet is de plek (Startingerweg 8) niet eerder bebouwd ge weest. Ik weet niet beter dan dat het bouwland is geweest waar o.a. asper ges zijn geteeld, dat heb ik ooit eens gehoord van mijn overbuur man Wim Blokker. De grond vermengd met het puin lag tegen de fundering van het huis aan en duidelijk bedoeld om het naaste erf rondom het huis t.o.v. de rest van het erf op te hogen. Het grootste deel van het erf ligt zeker 50 cm lager dan het indertijd opgehoogde deel. Acheologisch is de vindplek van de scherf dus niet van belang. In de met puin vervuilde grond groeit en bloeit op de plek inmiddels al jaren een grote en mooie Aucuba (maar die doen het overal). De scherf en het tegeltje heb ik bewaard en de oude stenen zijn in de loop der tijd in de tuin verwerkt. De meeste van de gevonden metsel stenen waren kleiner van formaat dan het tegenwoordig meest voor komende formaat maar er zaten ook grotere stenen tussen, (geen kloostermoppen want die zijn nog groter).

De Groene Valck - Akersloot | 2006 | | pagina 66