Dus dat heb ik nog een tijd gedaan, ik vond het leuk werk hoor, lekker buiten. Mijn broer Arie is zes weken later, nadat hij in Duitsland te werk was gesteld, met nog een jongen gevlucht in een wagon. Bij de grens is hij echter weer opgepakt en teruggebracht. Nou toen heeft Arie ros gehad hoor. Toen ik op de hoogte was dat hij weer terug was, ben ik bij hem op bezoek geweest. Arie was enorm toegetakeld, hij zat onder de striemen. Toen ik hem zag dacht ik, 'als hij nog een paar weken leeft dan is het gebeurd Arie heeft toen zes weken vastgezeten. Elke ochtend om zes uur moest hij het bed uit, zonder kleren om de barakken heen lopen en zich aan een lange goot wassen met ijskoud water. Daarna kreeg hij brood en wat drinken en vervolgens als straf moest hij de hele dag stenen van het ene punt naar het andere punt bren gen, steeds maar heen en weer. Als zijn rug dan een beetje krom ging, ging de riem eroverheen. Moeder zei altijd: "Lauw komt er wel door, ik zit meer over Arie in". En moeder had gelijk, ik heb het allemaal wat luchtiger ervaren, lol gehad en ook veel gelachen. Ik deed mijn werk en op zondag ging ik naar de kerk. Daar moest ik een uur voor lopen. In een kapelletje naast de kerk zongen de klooster zusters en er woonden ook drie broeders. Nadat ik een aantal keren de kerk had bezocht en de broeders inmiddels wisten wie ik was en waar ik vandaan kwam, kreeg ik voor de terugreis een dikke snee brood met spek mee. De jongens die in de fabriek bleven, deden wel eens sikkeneurig tegen me, want op zondag moesten er wagons met hout gelost wor den en door het kerkbezoek kwam ik daar meestal onderuit. Later namen ze dat niet meer en werd er een lijst opgemaakt, dus ik moest toen ook hout lossen. Mijn broer Arie was eerder thuis dan ik. Van die periode in Duits land heeft hij best een knoei gehad. Na ruim twee jaar, toen we door de Amerikanen werden bevrijd, ben ik samen met Cor Goeman, met paard en wagen, op huis aange gaan. We legden ongeveer 25 km per dag af.

De Groene Valck - Akersloot | 2006 | | pagina 46