Op zondagmiddag ging ik meestal met een vijftal jongens biljarten in het café van Jan Verduin. Altijd met hetzelfde koppeltje. Als het dan afgelopen was gingen we met zijn allen om de kachel zitten. Er was maar één kachel voor het verwarmen van de grote zaal. Ik heb ook nog een poos danslessen gevolgd. Eén keer per week gaf een leraar dansles in het café van Jan Verduin. Op dansles zaten tien jongens en maar vier meisjes, Coba Schut en de zusjes Verduin, Griet, Guurt en Nel. Zo gauw de leraar zei: "we gaan beginnen met de danspassen", ging 'rooie' Dirk Schut naar Griet Verduin. Maar Griet wilde niet steeds met Dirk dansen en draaide dan snel achter Coba langs, zodat ze weer aan de ander kant stond. In het dorp had je ook café Van Kleef en café Koomen. Van Kleef en Koomen waren protestant. Vroeger was het zo: als je katholiek was mocht je niet in protestante gelegenheden komen. Als er bij café Van Kleef een dansavond was ging ik als jonge jongen wel eens voor de ramen kijken en dan kwam het voor dat ik uiteindelijk toch in het café bedaarde. Thuis mochten ze dat beslist niet weten. In 1943 moest de firma Zonjee verplicht zeven ar beiders leveren voor werkactiviteiten in Duitsland en zo ging Lauw samen met zijn broer Arie en Jan Schoon naar Duitsland. Daar aangekomen gingen ze alle drie een kant op. V.l.n.r.: Henk Storm, Lauw van Til, en Gerant Tuin. Foto 1944 in Duitsland. Ik werd geselecteerd voor een fabriek in Speren- berg, ongeveer 40 km van Berlijn. Daar maakten we munitiekisten. Op een gegeven moment, toen een oud baasje die altijd met paard en wagen reed, ziek werd, kwam de chef in de kantine en vroeg: "Hollanders, weten jullie misschien wie met paard en wagen kan rijden". Nou wij hadden thuis een paard en wagen want vader was groenteboer, dus toen was het "Lauw van Til heeft paard en wagen gereden van zijn vader". Dus de chef zei: "Van Tiel", zo noemde hij me altijd, "je moet naar het station munitie- kisten weg brengen". 45

De Groene Valck - Akersloot | 2006 | | pagina 45