Daarna komen de ontwikkelingen in een stroomversnelling. In ok tober 1957 stellen pastoor Van den Berg en kapelaan De Boer de bouw van een bejaardencentrum voor op een speciaal belegde parochievergadering. In juni 1958 wordt een voorlopig stichtings bestuur gevormd met kapelaan De Boer als bisschoppelijk commis saris. Nog diezelfde maand wordt het bouwplan aan het gemeentebestuur voorgelegd. Deze besluit tot een enquête om de behoefte in Akersloot te peilen. Slechts vier echtparen en twee vrouwen tonen serieuze belangstelling. In september 1958 doet een eerste kostenraming het bestuur zo schrikken dat ze besluit een andere weg in te slaan maar in februari 1959 wordt een goedkoper plan nog altijd niet mogelijk geacht. "Als laatste kans ziet het bestuur het plan te laten varen en de bouw in eigen hand te nemen. Aan architect M. van den Berg te Zaandam wordt opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor bejaardenwoningen, die maximaal f 10,— per week zullen vergen. In juni van dat jaar gaat een werkcomité de haalbaarheid bestuderen van een eerste schetsontwerp. Misschien betreft dat wel het schets ontwerp van pastoor A.A. van den Berg uit datzelfde jaar. We zien dat vandaag de dag niet terug. Hij plaatst een kleuterschool met speelplaats op de plek waar nu de huisjes staan. Dan tegenover elkaar twee rijen van in totaal twaalf bejaardenwoningen met een centrale "ontspanning/logeer" -ruimte. Daartussen twee perken en drie doorgaande weggetjes recht op de ingang van zijn nieuwe ge droomde kerk af. (Of hij daarbij het autoverkeer onzer dagen voor ogen had valt te betwijfelen, al had hij toch een fors parkeerterrein voor de kerk gepland. Een visionair man, die pastoor). Mei 1960 beginnen zich contouren te vormen: met rijkspremie en rijksbijdrage moet een weekhuur van rond de tien gulden haalbaar zijn. Elf woningen zijn gepland en er zijn negen aanmeldingen. In juli van dat zelfde jaar wordt opdracht gegeven aan de architect voor een definitief ontwerp en de stichting wordt officieel rechtspersoon. Oktober 1960 zijn de tekeningen klaar, het plan is (mirakel) van elf naar zestien woningen uitgebreid. Diverse aanvragen worden ver stuurd maar in december duiken nieuwe obstakels op: hogere in stanties liggen dwars met wet- en regelgeving. 49

De Groene Valck - Akersloot | 2005 | | pagina 49