De familie Veldt geloof De familie Veldt is van oorsprong rooms-katholiek. achternaam De naam werd op verschillende manieren geschreven, wij vonden Velt of Veld en zoals de familienaam nu geschreven wordt Veldt. Het beroep van kleerbleker In aansluiting op "Het levensverhaal van Arie Veldt" is een genea logie in rechte lijn van de familie Veldt uitgezocht. Kleerbleker met waterhoos De stamvader Jan Veldt, geboren omstreekts 1740 in Bennebroek, was van beroep kleerbleker; ook zijn zoon Jacob oefende dit beroep uit. In de omgeving van Haarlem waren vooral in de 17e en 18e eeuw een groot aantal blekerijen. De omstandigheden in dit gebied waren voor het bleken van linnen stoffen en garens bijzonder gunstig. Het heldere duinwater, de zuivere lucht, de aan de voet van de duinen liggend vlakke graslanden, die uitstekend als bleekvelden dienst konden doen, de hellingen waar de wind vrij spel had en waar lijnwaad er garens snel droogden, de gemakkelijke aanvoer van de bij het bleken benodigde melk en as, het waren deze vele gunstige factoren die tezamen met de vak bekwaamheid van de blekers de "Haarlemmer bleek" zijn grote reputatie gaven. Voor een geregelde aanvoer van lijnwaae en garens zorgde de Haarlemse linnen industrie, die in de 16e en 17e eeuw to grote bloei kwam. Aan het eind van di 18e eeuw begint het blekersbedrijf te kwij nen als gevolg van de concurrentie vai het buitenland, het verval van de linnen handel en het vervangen van linnen door katoenen stoffen die ge makkelijker te bleken zijn en ten slotte het te lang vasthouden aa verouderde methoden. Een aantal blekerijen weet het bestaan te rek ken door over te gaan op de vroeger zo geminachte "voddenbleek' het bleken of liever het wassen van kleren. Deze nevenactiviteit werd ook wel het kleerbleken genoemd. 18

De Groene Valck - Akersloot | 2005 | | pagina 18