alleen om een extraatje te verdienen, maar je hoort en ziet er veel. Mijn vader was zeer actief om de middenstand te verenigen. Hij wordt de eerste voorzitter annex penningmeester van de Rooms Katholieke Middenstands Bond. De gezamenlijk georganiseerde sinterklaasactie is een groot succes. Bij besteding van 0,50 krijg je een lot en doe je mee aan de loterij die wordt gehouden in café "De Vriendschap." Bijzondere prijzen zijn door de aangesloten winke liers ter beschikking gesteld. Het loopt goed, "De Vriendschap" zit bomvol als de prijzen worden verloot. In de Magneet, is uw geld goed besteed. Wat koopt u daar, prima Vader, moeder en dochter waar Gon Zo luidt de kop van een advertentie uit de jaren vlak na de oorlog. Al bladerend door oude advertenties zie je dat het assortiment zich aanpast aan de tijd. In de jaren 30 naaien de klanten vaak zelf hun kleding. Er is een uitgebreid assortiment hand- en machine garens, zwarte sajet voor sokkenelastiekstopzijde, linnen- en veterband. Vanaf de rol worden katoenen- en flanellenstojfen per el (circa 69 cm) verkocht. Maar uiteraard ook aanwezig in het assortiment: sokophouders, truien, pullovers en slipovers. Kinderkousen voot slechts 52 cent. Ijsmutsen vanaf 50 cent, deurmatjes 40 cent tot 2 dweilen voor 34 cent, 'n corridor voor 75 cent. Kom daar nu nog maar om. Of de kreet uit een advertentie: Koopt uit den vreemde niet wat uw eigen plaats u biedt", uit 1934. Zo vlak voor de schoonmaakperiode is de Balatum slechts 71 cent per el met garantiebewijs) en een keukenmat van 140 x 180 cm 4t cent. Na de oorlog verandert langzaam het assortiment en mode beeld. Na de nylonkousen komen de panty 's en later de spijkerbroe ken. De oorlogsjaren In oorlog worden Bep, Truus en Lida geboren. De handel wordi langzaam minder. Honger is er niet direct ook al zijn er 10 mondei te voeden. Wel gaat vader Gerard op een gegeven moment weei met de transportfiets langs de deuren. Vooral bij boeren in de Scher mer is altijd wel wat handel, ook voor een pond boter. In het laatste oorlogsjaar komen er onderduikers in huis. Er is een verstopplaat! achter de kasten op zolder. Zo zijn de Alkntaarders Wim en Pie Vink met hun vrouwen een tijdje ondergedoken. Bij de groothande van Vink in Alkmaar kocht Gerard altijd de religieuze artikelen vooi "De Magneet" in. De vrouw van Wim Vink is hoogzwanger en eer 52

De Groene Valck - Akersloot | 2004 | | pagina 52