zijn in die tijd een kwart miljoen mensen het land uitgegaan, naar Australië, Nieuw Zeeland en Canada. Voor emigratie waren er voorlichtingsavonden in Alkmaar. Daar zijn we heel wat keren geweest. Die avonden stelden niet zo veel voor. Als je toch van plan was weg te gaan dan ging je. Emigratie werd gesubsidieerd. Voor honderd gulden de man kon de hele familie weg. Voor ik wegging werd ik de eerste keer afgekeurd vanwege astma. Bij de herkeuring ging het goed. In Australië ben ik mijn astma kwijtgeraakt. Ik heb het nooit een dag meer gehad. In 1953, ik was toen 22 jaar, ben ik vooruit naar Australië gegaan om te kijken en te zorgen voor onderdak, want anders kwam je in een kamp terecht en zat je bin nen veertien dagen 500 kilome ter uit elkaar, de een hier naar school de ander daar te werk. In tijd van een maand zou de hele familie uit elkaar liggen. Dat wilden we voorkomen. Met Gon was afgesproken dat ze een jaar later zou komen. Opa leefde nog toen ik naar Au stralië ging. Vertrek uit Nederland. In het midden met wit overhemd Adriaan Deijlen Toen ik vanuit Amsterdam door het Noordzeekanaal langs IJmuiden voer dacht ik: Dat zie ik nooit meer. Maar dat was niet zo. We moesten weer terug want de koeling voor vlees en andere etens waren werkte niet goed, dus de volgende dag zag ik IJmuiden weer. Ik zat vijf weken op de boot, de Johan van Oldebarneveld. Dat was een prachtig voormalig kolonistenschip. Vóór de oorlog voer het naar Oost-Indië. Je had het moeten zien, dat houtsnijwerk wat er allemaal aanzat. Javaanse bedienden aan boord en orkestjes. Ik kreeg vijfentwintig gulden zakgeld mee. maar dat was binnen veertien dagen op. En ik vond er niks aan op zee. Dat duurde me te lang. Toen we eenmaal in de Rode Zee zaten ging ik in de keuken werken. Daar verdiende ik weer wat geld mee. Toen ik in de haven van Melbourne aankwam ging ik met de trein naar Kew. Dat was van tevoren geregeld. Daar was een tehuis voor 8

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 8