Een actie tot behoud van het Kerkmeer In de gemeenteraadsvergadering van 14 juli 1958, besluit de raad van de gemeente Akersloot, het zogenaamde achter-Kerkmeer te gebruiken als vuilnis-stortplaats. Wat was de reden van dit besluit? De eigenlijke stortplaats was aan de notweg (genotweg of gemaks- weg) naar de Limmerpolder, waar nu de nieuwe brandweerkazerne is gebouwd. Jarenlang was dit de plaats waar de inwoners hun afval kwijt konden, onder toezicht van de daarvoor aangestelde gemeente ambtenaar de heer J. van der Eng. Deze was verantwoordelijk voor het beheer van wegen en bermen in Akersloot. De notweg werd dagelijks gebruikt door de veehouders om hun koeien te kunnen melken in de polder, en ook door de visserslui van de firma Dil. Zij hebben het visrecht in de polder. Doordat de brengers van hun huis- en tuinvuil slordig omgingen met de daarvoor bestemde ruimte kwam er veel vuil op de notweg te liggen, dit tot ergernis van de gebruikers van deze weg. Deze richt ten zich tot de gemeente met klachten. Een geschikte oplossing, aangedragen door de pas benoemde bur gemeester de heer J.H.M. de Sonnaville, was bovengenoemd raads besluit. Van tijd tot tijd, als het "vullishok" te vol was, werd het verteerde materiaal toch al daarheen gebracht. Dit ging al jaren zo, het was eigenlijk bedoeld ter versteviging van de kade aan de noord zijde van het meer. Oude mensen wisten toen te vertellen, dat het meertje vroeger van de polder tot aan de notweg liep. Historie en natuurschoon. Het Kerkmeer en Overdie zijn de restanten van een oud moeras gebied begroeid met wilgen en lijsterbes, waartussen vennetjes om zoomd met heide. Het Limmerbosje is een laatste restant hiervan. Tot voor een tiental jaren was er ook nog een overblijfsel niet ver van het Kerkmeer, maar door landhonger is dat jammer genoeg ver dwenen. Het Kerkmeer was eeuwen geleden veel groter. De naam was toen "Vriesenmeir". Er lag een eiland in dat bebost was. Dit is bekend geworden dooreen akte van 23 mei 1629 OAA inv. no. 112, waarin vermeld wordt dat: Aerian Sijmonsz koopt een eijlant in de kerk meer, genaempt camen heijnenbus, belent met die voorsz. meer ron- tom.

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 70