de jachthaven. Dat was wat beter want daar stond een kachel. Mijn schoolvrienden waren Paul Buur, Gerard Schouten en Siem Sander. Ik kreeg bijles want ik wou verderop. De meeste Akersloters gingen te werk, zowel jongens als meisjes, bij een tuinder of boer of in de huishouding. Ik ging als enige uit mijn klas voor algemene kennis naar de Mulo in Alkmaar. Later kwamen er meer. Er waren een paar jongens die gingen naar het Petrus Canisius. Aan een vak had ik nog niet gedacht wantje was thuis toch altijd al aan 't werk. In driejaar heb ik de mulo doorgelopen. Daarna deed ik de V.E.V. cursus (Ver eniging tot Bevordering van het Electrotechnisch Vakonderwijs) 's avonds en op zaterdag. Ik behaalde het diploma sterkstroom monteur. De jongens die in onze buurt woonden. Klaas Blokker die nu in Nieuw-Zeeland woont, Piet Nederveen, Gerrit Otte en Gerrit Ko ning kwamen vaak 's avonds in onze werkplaats om een beetje te praten, het zogenaamde "beurzen". Die jongens waren sportfiguren. Ze fietsten en deden mee met tourschaatsen. Mijn neef Jan Stet ging ook vaak mee. Die werkte en woonde in de oorlog bij ons. Voor die sporten had ik geen tijd. Ik deed wel mee met schaatsen op het Kerkmeer als er ijs was en ik fietste op zondag. M'n kameraden had ik bij de verkennerij en bij de voetbal want in mijn vrije tijd was ik begeleider van de aspiranten van Meervogels. We gingen overal op de fiets naar toe. Zelf voetbalde ik niet want ik had astma. Daarom ben ik ook afgekeurd voor het leger. En met veel plezier was ik patrouilleleider van de scouting en later voortrekker. We zaten in de oude kaasfabriek op de bovenste ver dieping. Theo Graas en Piet van der Eng zaten er ook op. In het dorp gingen we spoorzoeken, stellages bouwen (pionieren genaamd) en zo meer. We kampeerden ook veel. Ik zat ook bij de toneelvereniging Willibrordus voor het decor en de verlichting. Dat was een mooie tijd. Ik dacht nog niet aan de meis jes. Ik was 19 toen ik Gon Schut tegenkwam op de kermis. Gon is de dochter van Afra Vader en Kees Schut, bloembollenkweker op de Hoogegeest en bollenhandelaar. We gingen dan op zondag met een heel koppeltje naar de voetbal of de bioscoop. Ik had niet veel te verteren want ik werd thuis niet betaald. Je kreeg alleen geld voor een pakje sigaretten of als je uitging. Maar echt uitbetalen van een weekloon, nee. Dat was heel gewoon.

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 6