hand nemen. De ontmuggers worden netjes verzekerd tegen onge vallen. ook lopend of fietsend van en naar hun werk. Muggenverdelgers hadden er bezwaar tegen alleen te werken. He laas, ze mochten niet met de controleurs aan de slag: een controleur is iemand "die in ontwikkeling en beschaving aanmerkelijk boven de muggenverdelgers staat". Als ze "op vrijwel gelijke voet" moes ten werken zouden ze te amicaal worden. De boosdoeners die de malariaparasieten huisvestten heetten anopheles maculipennis, een mooi woord voor een hoop ellende. Er werden folders verspreid met tekening van raam- en deurafsluitingen ter voorkoming van inbraak door de muggen. De klamboe werd aan bevolen. De spuiten konden 2 dagen geleend worden bij de gemeente en moesten schoon en in het vet. de slangen in de glycerine, terugge bracht worden. In 1924 is de zaak redelijk onder controle. Op 2 augustus 1923 wordt de arts Hendricus Johannes Schröder aangesteld als geneesheer te Akersloot. In 1923 zijn er eindelijk 31 kinderen van 1 tot 12 jaar ingeënt tegen pokken. In 1924 komt het pas echt op gang, in 1929 werden zelfs 2 personen boven de 12 jaar ingeënt. In 1924 werd dokter Zeldenrust aangesteld, bij veel ouderen nog bekend. Hij werd geboren in Molkwerum onder de rook van Koudum (Friesland). Zijn referenties waren o.a. Baron van Weideren Rengers en Jonkheer Van Eysenga (aangetrouwde familie van elkaar). Ze logen er niet om, die aanbevelingen. In Akersloot was deze arts zo geliefd dat er vele huisartsen later nog vol lof over hem gesproken werd. In 1929 meldt dokter Zeldenrust dat er een entingsplan gemaakt moet worden ter bestrijding van difterie en roodvonk. Alleen met toestemming van de ouders worden de kinderen ingeënt. Een rijks subsidie van 2 cent per inwoner was voldoende om het kroost van Akersloot voor het onheil te behoeden. Er ontstond wat vertraging met de prikkerij. Door de strenge winter konden de kinderen van buiten de bebouwde kom niet op school komen. Bovendien had de dokter zijn pols gebroken. De inspecteur stelde vervolgens een entingsdatum vast in de paas vakantie. Uiteindelijk kwamen de naalden in actie op 11 april 1929. Dokter Zeldenrust verdiende er 100,mee (van de gemeente). Wegens ziekte moest hij op 32-jarige leeftijd zijn ontslag indienen. 64

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 64