Op 20 januari 1866 wordt een geval van pokken gemeld. In Graft heeft iemand pokken hoewel gewijzigd toch vrij sterk uitgedrukt heersend". In december van dat jaar doet zich een geval van pok ken voor in de Kogerpolder. In 1869 wordt een protocol opgesteld waarin staat wat de huisarts moet doen en laten voor de armen in de gemeente. Zonder machti ging van het armbestuur mocht hij maar één keer medicijnen voor schrijven. Als de dokter een of twee dagen vrij wilde moest hij dat aan de burgemeester en het armbestuur vragen en zorgen voor een vervanger. Er gebeurt schijnbaar een hele poos niets, of de archiefstukken zijn niet bewaard gebleven. Het leven gaat weer verder in 1911Op 5 ok tober van dat jaar wordt tijdens de kerkeraadsvergadering van de Nederlands Hervormde Kerk gemeld, dat er 10,meer betaald moet worden aan de Gezinsverpleging in de classis Alkmaar. "In de hoop dat de Gezinsverpleging in Akersloot meer ingang moge vin den dan tot heden het geval was Op 20 juni 1920 wordt er een vergadering bijgewoond in Alkmaar door een lid van het kerkbestuur i.v.m. de Gezinsverpleging, die kennelijk nog steeds niet in Akersloot is doorgedrongen. Later werd de gemeente verblijd met het Wit Gele Kruis (katholiek) en het Witte Kruis (protestant). 10 Maart 1919 kan men zich in Alkmaar laten behandelen tegen schurft en luizen; dat was een klus die in Akersloot blijkbaar niet geklaard kon worden! Het beroepsgeheim van huisartsen had in 1919 nog niet veel om het lijf: op een briefkaartje wordt met naam en toenaam vermeld wie er in De Woude tyfus heeft. De Spaanse griep slaat toe in 1918-1919. In 1920 dient zich een nieuwe ramp aan: malaria. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten doet iets aan de bestrijding voor 5 cent per inwoner. Burgemeesters en artsen bespreken hoe ze de muggen plaag te lijf zullen gaan. Ontsmettingsploegen van het Witte Kruis gaan op jacht naar muggen in huizen waar malaria heerst of ge heerst heeft. Stallen worden "'ontmugd", maar de beestjes komen net zo hard weer terug. Er wordt gespoten met een 3% lysol-oplos- sing. Na de eerste behandeling moeten de mensen zelf de spuit ter 63

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 63