Het is inmiddels 1836 en nog steeds loopt Akersloot achter: veel minder inentingen tegen pokken dan in andere gemeenten. In januari 1853 komt er een waarschuwing dat er een ongewoon vroege uitbraak van hondsdolheid is. De muilkorven van leer wor den afgekeurd en vervangen door banden van gevlochten ijzer. Een 17e eeuwse hollandse kraamkamer op een schilderij van Esaias Boursse Ook in januari van dat jaar ontvangen de gemeentebesturen van Noord-Holland een circulaire over de toestanden in de psychiatri sche inrichtingen. Die waren niet best! Pa tiënten werden "korter of langer geboeid, hetzij in ketenen, hetzij met touwen of in hokken opgesloten waarin zij zich ternau wernood konden bewegen en waarvan de toestand meer dan deerniswekkend was". Er schijnen in Noord-Holland geen rare zaken voorgekomen te zijn. In 1898 is er 1 man uit Akersloot "krankzinnig". Op 7 september 1853 wordt voor het eerst melding gemaakt van cholera in Rotter dam; de regels worden aangescherpt. Er verschijnt een brochure "Over maatrege len ter wering en vermindering der epidemische Cholera in Nederland". De Minister van Binnenlandse Zaken komt met een lijst betreffende de gezond heidstoestand die jaarlijks door de ge meenten ingevuld dient te worden. Een jaar later krijgt de burgemeester nog eens een waarschuwing van de Commissaris des Konings dat de cholera op de loer ligt in de pro vincie. Kort daarna is de ziekte in Noord-Holland uitgebroken. Er wordt kennelijk met de regeltjes gerommeld, want in hetzelfde jaar volgt een reprimande. In 1854 sterven nog veel kinderen aan pokken; niet ingeënt! Vijf jaar later 1859) wordt de gemeente gevraagd hoe het staat met de gratis inentingen tegen pokken. Een maand later weer een sein tje: denk aan de cholera! In september worden de gemeenten ver plicht wekelijks rapport uit te brengen bij de provincie over even tuele cholerapatiënten. 62

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 62