in Akersloot, het was allemaal anders. Geen familie om je heen waar je even snel naar toe kon lopen, en geen bekende die je zag. Met de kapperzaak gaat het goed. In de zaak is voor iedere scheerklant een apart opbergvakje. Hierin wordt de scheerdoek en het scheergerei opgeborgen. De scheerdoeken worden iedere week met de hand uit gewassen en op een speciale manier opgevouwen. De kapper kan dan in één handbeweging de scheerdoek uit het vak trekken. Er wor den lange dagen gemaakt. Sommige scheerklanten komen iedere dag, maar de meeste tweemaal per week. Het scherp houden van het scheermes is een vak apart. Als het mes bot is, wordt het gewet met een wetsteen. Het aanhalen van het mes gebeurd langs een leren riem. Iedere klant heeft zo zijn bijzonderheden. Klanten met een dunne en gevoelige huid zijn moeilijk te scheren. Vooraf aan het scheren, wordt de huid voorbewerkt met hete vochtige doeken om de huid zacht te maken. Met speciale zeep word de klant dan ingezeept en met een dun mes geschoren. Klanten met zware baard worden geschoren met een dikker mes. De klanten die ziek zijn worden thuis geknipt of geschoren. Een keer per maand, op dinsdag middag wordt er op Klein Dorregeest geknipt; dit gebeurt op de boerderij van P. Kerssens (dijkkie). Op zondagochtend gaat Henk om 7.00 uur naar de kerk om daarna langs de vaste klanten Koppes, Veldt, Swart, Doesburg en Bohemen te gaan voor hun zondagse scheerbeurt. Ook pastoor Van den Berg wordt door Henk geknipt en geschoren. Om de ronde kruinschering in de haardos van de pastoor te maken wordt een rijksdaalder gebruikt. De rijksdaalder is niet afkomstig van de pastoor, het was niet de gewoonte dat er op de pastorie werd betaald voor een knip- of scheerbeurt. Als Meer- vogels heeft gespeeld is het op maandag extra druk in de zaak. De wedstrijd word dan uitvoerig nabesproken en geanalyseerd. Henk is ook lid van Meervogels maar hij heeft geen tijd om te spelen. Wel beloont hij regelmatig de spelers van het le elftal met een pakje sigaretten bij een overwinning. In zijn schaarse vrije tijd beoefent hij zijn hobby's het biljartspel met zijn vaste partner Teun Dil en hij is gek op vissen. Om bij te blijven in het kappersvak gaat Henk eens in de 14 dagen een avond naar de technische club in Alkmaar. Hier voor moet ieder lid regelmatig een model meenemen, met een lastig te knippen haardos. Hiervoor vraagt Henk de Akersloters Klaas Velzeboer en Piet Tijmes. In Akersloot is de wereld dan nog klein, het leven speelt zich hoofdzakelijk op de Meerweg af. Voor de bood schappen hoefje de deur niet uit. De bakker, de groenteboer, melk boer Cor Broersen en kruidenier Arie van Duin komen langs de deur. Een enkele keer wordt in de stad kleding gekocht. Een uitje

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 47