Het levensverhaal van Adriaan Deijlen Adriaan Deijlengeboren op 28 oktober HMjR 1931, is een doener, een bouwer, een man van "no nonsense" met een sterk gevoel voor rechtvaardigheid. Mijn grootvader van vaderskant heb ik goed gekend. Zijn naam is Arie Deijlen, geboren in 1877 in Akersloot. Hij was smid. De smederij die aan het Kerkplein (nu Raadhuisplein) stond heb ik alleen op een foto gezien. Er was een travaille voor waar een paard in vastgezet kon worden. Pastoor Van den Berg heeft ook een schilderij van die oude smederij gemaakt. Er waren in die tijd vier smeden in Akersloot: Vermeulen op de Kerklaan, Melker aan de Julianaweg, Zijp de paardensmid en de smederij van mijn grootvader. Maar er waren in die tijd ook zeven bakkers en minstens zes kruideniers. Het meeste werk dat grootva der deed was voor de boeren. Hij besloeg paarden en repareerde boerenwagens. Ook werden in de smederij messen geslepen van maaimachines, die door paarden getrokken werden. Ik weet niet hoe het smederijvak in de familie is gekomen. De Deijlens komen uit deze omgeving en de naam werd op verschil lende manieren geschreven (zie genealogie, red.). Grootmoeder van vaderskant was Johanna Duin, geboren in Span broek. Ze is overleden voordat ik geboren ben. In die smederij zijn drie kinderen geboren, twee zonen. Jan en Siem en een dochter Christien. Mijn vader. Jan Deijlen, was de oudste, geboren op 18 oktober 1905. Alle kinderen gingen toen naardeopen- Kees Steeman en bare school. Er was nog geen katholieke school. Na de lagere school Francisca Kuiper ging mijn vader naar de ambachtsschool in Alkmaar. De grootouders van moederskant waren Kees Steeman en Francisca Kuiper. Opa Steeman had een tuin, verkocht petroleum, deed vracht vervoer en was de oprichter van Steeman brandstoffen. Ze woon den in Castricum in een lang huis aan de Schoolstraat, een zijstraat bij het Gemeentehuis. Ze bewoonden het voorste gedeelte. In het achterste gedeelte woonde een dochter. Er was een hele grote tuin achter het huis. Ze hadden negen kinderen, vier zonen en vijf doch ters. Mijn moeder was de één na de jongste. Ik kan me er weinig van

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 3